Okulda 29 öğrenciyi katlettiler

Nijerya'nın Yobe vilayetinde bir okula düzenlenen silahlı saldırıda 29 öğrenci öldürüldü. Nijerya'da dine dayalı bir devlet kurmak isteyen İslamcı Boko Haram örgütünün katliamı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

25.02.2014 - 16:46

Okulda 29 öğrenciyi katlettiler

Nijerya'da Yobe Federal Polis Komiseri Sanusi Rufai, gece gerçekleşen saldırıda 29 erkek öğrencinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Saldırıda okulun idari binalarının yandığını aktaran Rufai, hayatını kaybeden öğrencilerin bazılarının da tanınmayacak derecede yandığını ifade etti.

Nijerya Ordusu Özel Harekat Timi sözcüsü Lazarus Eli de, ölenlerin sayısı hakkında bilgisinin olmadığını, olayın ardından güvenlik güçlerinin bölgede çalışmalara başladığını belirtti.

Saldırının Boko Haram örgütü militanlarınca yapıldığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Nijerya'da Ağustos ayında Yobe Vilayeti Tarım Enstitüsü'ne yapılan bir saldırıda da 40'tan fazla öğrenci ölmüş ve çok sayıda öğrenci yaralanmıştı.

Adı "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde dine dayalı devlet kurmak istiyor.

Boko Haram, kitlesel şiddet eylemlerini başlattığı 2009 yılından bu yana yüzlerce kişinin ölümüne neden olan saldırılar düzenledi.

Boko Haram'ın geçen hafta Konduga köyüne düzenlediği saldırıda da en az 30 kişi yaşamını yitirmişti. Yetkililer, saldırganların köyün yüzde 70'ini yaktığını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...