Olay filme 9 tutuklama kararı

Mısır'da adli makamlar, Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli filmde rol alan 9 kişi  hakkında tutuklama kararı çıkardı. Kahire'de gece saatlerinde yaşanan olaylarda ise, ABD elçiliği önündeki polis engelini aşmak isteyen gruba müdahale edildi, bazı göstericiler gözaltına alındı.

13.09.2012 - 00:27

Olay filme 9 tutuklama kararı

Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli film Müslüman dünyasında infiale yol açtı.

Tepki gösterileri bugün de devam ederken, Mısır Cumhuriyet Savcılığı, ABD'de yaşayan ve filmin yapımında yer alan 9 Kıpti hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Buna göre, Papaz Markos Aziz, İsmet Zelkame, Moris Sadık, Nebil Bisade, İhab Yakub, Jack Ataullah, Nahid Mütevali, İlya Basiyli ve Adil Riyad ile Amerikalı Papaz Terry Jones ülkeye girmeleri halinde tutuklanacak.

'AMAÇ İKİ DİN ARASINA FİTNE SOKMAK'
Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi'nce yapılan açıklamada ise Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmle ilgilerinin bulunmadığını, söz konusu filmin Müslümanlar ve Hristiyanların arasına fitne sokmak amacıyla çekildiği bildirildi.

Kıpti Ortodoks Kilisesi Patrik Yardımcısı Anba Bahumiyus, yaptığı açıklamada, ''Filmi çektiği söylenen kişi daha önce de Papa Şenuda'ya hakaret etmişti. Ondan ne bekleyebiliriz ki? Bu, açıkça Müslüman ve Hristiyanları birbirine düşürmek için yapılmış bir film, Kıptileri asla temsil etmiyor. Filmin bir an önce gösterimden kaldırılması gerekmektedir'' diye konuştu.

KAHİRE YİNE KARIŞTI
Filmle ilgili protesto gösterileri gece saatlerinde de devam etti. Mısır'ın başkenti Kahire'deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan protestocuların polis engelini aşmak istemesi üzerine, polis gruba müdahale etti.

Büyükelçilik binasından uzaklaştırılan göstericilerden bazıları gözaltına alındı. Yaşanan gerginliğin ardından emniyet güçleri, elçiliğe giden tüm yolları kapattı. Elçilik binası ise tel örgülerle çevrildi.

YOUTUBE'A YASAK
Olay film nedeniyle Afganistan'da video paylaşım sitesi Youtube'a erişimin geçici olarak engellendiği iddia edildi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise filmle ilgili ''İnsanlık dışı ve onur kırıcı'' değerlendirmesini yaptı.

TUNUS'TA HEDEF AMERİKA
Mısır ve Libya'daki gösteriler Tunus'a da sıçradı. Ülkedeki ABD konsolosluğu önünde toplanan bir grup Tunuslu, film yapımcısı ve Amerikan yönetimini hedef alan sloganlar attı.

Konsolosluk önündeki protestolarda Tunus polisi ve ordunun yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Libya'da dün gece ABD konsolosluğuna düzenlenen saldırıda ABD Büyükelçisi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...