Öldürülen Rum asker davasında Türkiye haksız

AİHM, Kıbrıs'ta tampon bölgede öldürülen Rum askerinin ailesinin başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu.

Anadolu Ajansı 27.10.2009 - 13:23

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kıbrıs'ta tampon bölgede 3 Haziran 1996 tarihinde öldürülen Rum askerinin ailesinin açtığı davada Türkiye'yi suçlu buldu.

AİHM, dava ile ilgili olarak Türkiye'nin, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin etkili soruşturma hakkıyla ilgili 2. maddesini ihlal ettiği" görüşüne vardı.

Karar gereği Türkiye, mahkeme masrafları da içinde olmak üzere yaklaşık 80 bin Euro ödeyecek. Türkiye'nin bu karara itiraz edip davayı temyiz niteliğindeki büyük daireye götürme hakkı bulunuyor.

Kallis ve Androulla Panayi isimli Rum çifti, asker oğulları Stelios Kalli Panayi'nin 3 Haziran 1996 tarihinde tampon bölgede bir Türk askeri tarafından öldürüldüğünü iddia ederek, 1999 yılında AİHM'ye başvurmuştu.

"Oğullarının, izinde olduğu ve silah taşımadığı bir gün KKTC'li bir askerle anı olarak şapka değişimi için tampon bölgeye girdiğini" iddia eden Rum çift, "Türk askerlerinin kendisine ateş açtığını, daha sonra ağır yaralanan oğullarına yardıma gelen BM askerlerinin de engellendiğini" ileri sürmüştü.

Türk hükümeti ise yaptığı savunmada, olayın tampon bölgenin KKTC bölümünde geçtiğini ve üniformalı Rum askerinin, Türk askerlerine el hareketleri yaparak kendisini yakalamaları için tahrik ettiğini, kendisine Türkçe, Rumca ve İngilizce yüksek sesle yapılan uyarıları dinlemediğini ve sadece BM askerlerinin geçmesine izin verilen bölgeye girdiğini bildirmişti.

Türkiye'nin savunmasında, Rum askerinin durması için önce uyarı ateşi açıldığı, Rum askerinin bunu dikkat almaması üzerine kendisini durdurmak üzere bir el ateş edildiği belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...