İlişkili Haberler

Arjantin'de Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'i 1994'teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada İran'la gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan Savcı Alberto Nisman'ın, Fernandez de Kirchner için tutuklama talebi hazırladığı belirtildi.

Savcı Alberto Nisman ölümünden önce Arjantin Devlet Başkanı Kirchner ve Dışişleri Bakanı hakkında yakalama kararı taslağı hazırladı.

İki hafta önce evinde başından silahla vurulmuş halde bulunan Nisman'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Viviana Fein, tutuklama talebinin Nisman'ın yaşadığı apartmana ait çöp kutularından birinde bulunduğunu söyledi.
Belgenin Nisman'ın federal mahkemeye verdiği dava dilekçesinde yer almadığını belirten Fein, belgenin soruşturmanın yönünü değiştirecek önemde olmadığını savundu.

Nisman'nın çöp kutusunda Devlet Başkanı Kirchner hakkında tutuklama kararı taslağı çıktı. 
Nisman'nın çöp kutusunda Devlet Başkanı Kirchner hakkında tutuklama kararı taslağı çıktı. 

SAVCI BELGEYİ İNKAR ETTİ

Savcı Fein, Arjantin'deki Clarin gazetesinin ilk olarak pazartesi günü ortaya çıkardığı belgenin varlığını önce yalanlamıştı. Gazete, bunun üzerine dün belgenin kopyasını yayımlamıştı.

Clarin gazetesinin yayımladığı belgede Nisman, Fernandez de Kirchner'in yanı sıra Dışişleri Bakanı Hector Timerman ve bazı hükümet yetkililerinin tutuklanmasını talep ediyordu.

Şüpheli şekilde ölen Nisman'ın evindeki deliller böyle taşındı. 
Şüpheli şekilde ölen Nisman'ın evindeki deliller böyle taşındı. 

EVİNDE ÖLÜ BULUNMUŞTU

18 Ocak günü evinde başına kurşun sıkılmış bir şekilde ölü olarak bulunan Savcı Nisman, Arjantin Devlet Başkanı Fernandez de Kirchner'i ve bazı hükümet üyelerini 18 Temmuz 1994'te Arjantin-İsrail Derneği'ne düzenlenen ve 85 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıda İran'ın rolünü örtbas etmeye çalışmakla suçluyordu.

İlk otopsi sonuçları Nisman'ın intihar ettiğini gösteriyordu. Ancak Arjantin Devlet Başkanı Kirchner, savcı Nisman'ın eceliyle öldüğüne inanmadığını açıklamıştı.