Ölenlerin cep telefonları susmuyor

Son 50 yılın en büyük yangın felaketini yaşayan Brezilya'da ölenler için 3 gün ulusal yas ilan edildi. Yangında ölen 233 kişinin kimlik tespiti için çalışmalar sürüyor. Ölüm sessizliğini acı acı çalan cep telefonları bölüyor.

28.01.2013 - 13:50

Ölenlerin cep telefonları susmuyor

Brezilya son 50 yılın en büyük yangın felaketini yaşadı. Brezilya'nın Rio Grande do Sul eyaletine bağlı Santa Maria kentinde bir gece kulübünde Pazar gecesi çıkan yangında ölenlerin sayısı 233 olarak açıklandı. Yangında yaralanan 117 kişi de çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.


(Grafiği büyütmek için tıklayınız) (Grafiği büyütmek için tıklayınız)

Kurtarma çalışmaları sırasında iç burkan sahneler de yaşanıyor. Diskodaki kurtarma çalışmalarına katılan Adelar Vargas, cesetleri çıkarırken hala cep telefonlarının çaldığını söyledi.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına ne diyeceklerini bilmedikleri için cep telefonlarını açmadıklarını belirten Vargas, "Onlarca telefon art arda çalıyor. Muhtemelen anne ve babalar ya da yakın akrabalar çocuklarını arıyor. Ancak telefonları kimse açmaya cesaret edemiyor" dedi.

Ölenlerin kimliklerini tespit etmek için cesetler kamyonlarla bir spor salonuna taşındı.

ÖLENLER 18 İLE 25 YAŞ ARALIĞINDA
Gece kulübünde üniversite öğrencileri parti verdiği için yaşamını yitirenlerin yaşları 18 ile 25 arasında değişiyor. Yangında yaralanan 117 kişinin tedavisine ise devam ediliyor.

Disko facisının nedenleri de, kesinlik kazanmaya başladı. Yangının klüpte sahneye çıkan grubun ateşlediği işaret fişeğinden çıktığı belirtildi. Ölümlere yol açan asıl sebebin ise acil çıkış kapılarının kilitli olması gösterildi.

ÇOĞU DUMANDAN ZEHİRLENDİ
İçeride sıkışan yüzlerce kişi, dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti. İtfaiye ekiplerinin klübün ana kapısında biriken kalabalık nedeniyle içeri giremediği ve kurtarma çalışmalarının geç başladığı da belirtildi.

GÜVENLİK TARTIŞMASI
Yangın, Brezilya'daki güvenlik tartışmalarını da gündeme getirdi. Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları öncesi yaşanan bu felaket, önlemlerin yeterliliği konusunda soru işaretlerine neden oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...