Oligark Savaşı'nı Abramoviç kazandı

Rus oligark Boris Berezovski'nin Chelsea Futbol Kulübü'nün sahibi Roman Abramoviç aleyhine açtığı tazminat davası geri çevrildi.

Haberler 31.08.2012 - 17:21

Oligark Savaşı'nı Abramoviç kazandı

Rus milyarderlerin Londra'daki kapışması, Chelsea Futbol Kulübü'nün sahibi Roman Abramoviç lehine sonuçlandı. İngiliz hakim, 65 yaşındaki Rus iş adamı Boris Berezovski'nin, Abramoviç aleyhine açtığı 3,8 milyar Euro'luk tazminat davasını geri çevirdi.

Berezovski, 45 yaşındaki Abramoviç'in iş ortağı olduğunu iddia ederek, onu 'güveni kötüye kullanma ve sözleşme ihlali'yle suçlamıştı.

Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden Sibneft’in hisse satışlarından 6 milyar dolar zarar eden Berezovski, Abramoviç'in hisseleri 'değerinin çok altında' satması yönünde kendisine telkinde bulunduğunu iddia etmiş ve 3,8 milyar Euro tazminat talebinde bulunmuştu.

Abramoviç ise Berezovski ile iş ortaklıkları olmadığını, seçim döneminde Bererovski’ye 2,5 milyar dolar yardımda bulunduğunu belirtmişti.

Londra Ticari Davalar Mahkemesi, Abromoviç'in katılmadığı son duruşmada, Berezovski'nin inandırıcı olmadığına hükmederek davayı reddetti.

Berezovski, kararı beklenmedik bulduğunu açıklayarak, "Çok şaşkınım. İngiliz hakim, Rus tarihini neredeyse baştan yazdı. Sanırsınız ki kararı Putin yazmış" dedi.

Karar duruşmasına gelmeyen 45 yaşındaki Rus iş adamı Abramoviç'in avukatları da, müvekkillerinin karardan duyduğu memnuniyeti ifade eden bir açıklama yayımladı.

Mahkeme süresince, Rus oligarkların lüks ve sır dolu yaşantısına dair pek çok gizli pazarlığın da ortaya döküldüğü belirtiliyor.

Berezovski,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arası açılınca 2000 yılında Rusya'dan kaçarak İngiltere'ye sığınmıştı.

Londra'da yaşayan Berezoski ve Abramoviç'in İngiltere'de de milyonlarca sterlinlik mülkleri bulunuyor.

Abramoviç, daha önce de Berezovski tarafından bir alüminyum şirketi ile ilgili sözleşmeye uymamakla suçlanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...