Lübnan'ın eski maliye bakanı Muhammed Şatah ile 5 kişinin ölümüne neden olan Beyrut'taki bombalı saldırının öfkesi sürüyor.

Patlamadan birkaç dakika önce arkadaşlarıyla 'selfie' pozu veren 16 yaşındaki Muhammed Şaar'ın ölümü, Lübnanlıların üzüntü ve öfkesini daha da artırdı.

Kırmızı kapüşonuyla kanlar içinde hastaneye kaldırılırken çekilen fotoğrafları dünya ajanslarına düşen Şaar'ın, sadece birkaç dakika önce çektirdiği son kare, mezhep gerilimi ve Suriye'deki savaş nedeniyle giderek artan şiddete direnmeye çalışan Lübnanlıları yasa boğdu.

Aldığı yaralar nedeniyle hastanede ölen Şaar'ın fotoğraflarını taşıyan binlerce kişi, dün patlamanın yaşandığı Starco binasına yürüyerek 'Hepimiz Muhammed'iz" sloganları attı.

ÖFKE DORUĞA ÇIKTI
Arkadaşları, Şaar ile sömestrın sona ermesini kutlamak için Beyrut'un ana alışveriş caddesine indiklerini, ardından mağaza ve dükkanların olduğu Starco binasına geldiklerini anlattı. Dört arkadaş, burada Şaar'ın yer aldığı son selfie pozu çekti. Birkaç dakika sonra, başkenti sarsan patlama yaşandı ve Şaar başına isabet eden şarapnel parçasıyla yere yığıldı.

Eski bakan Şatah'ın Şii Hizbullah'ın hedefi olduğunu düşünenler, Pazar günü düzenlenen cenaze töreninde mezhep gerginliğini tırmandıracak sloganlar attı.

apar topar hastaneye kaldırılan Şaar, yaşam mücadelesini kaybetti.
apar topar hastaneye kaldırılan Şaar, yaşam mücadelesini kaybetti.

Yakınları, Sünni olan Şaar'ın hiçbir zaman politik ve dini eğilim göstermediğini belirtti. Cenazeye katılanlar, sivilleri hedef alan şiddete lanet yağdırdı.

Cenazeye katılan Şaar'ın coğrafya hocası Dalal Batrawi, AP haber ajansına, "Silahları, öldürmek istediğiniz insanı hedef almak için icat ettiniz. Eğer istediğiniz buysa bunu yapın ve bizi rahat bırakın" dedi.

Şaar için bir diğer tören, öğrencisi olduğu Hariri Lisesi'nde yapıldı. Lise adını, 2005 yılında suikast sonucu ölen eski başbaka Refik Hariri'den alıyor.