'Ölüm kenti'ne yolculuk

Arap Birliği gözlemcileri, Suriye'deki muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kentini bugün ziyaret edecek. Kente giden Arap Birliği gözlemcilerinden biri açılan ateşte yaralandı. Humus'ta son 24 saatteki çatışmalarda ise 33 kişi öldü.

27.12.2011 - 10:15

'Ölüm kenti'ne yolculuk

'Arap Baharı' sonrasında geçtiğimiz mart ayında Suriye'de başlayan iç karışıklıkta BM'nin verilerine göre şimdiye kadar 5 binden fazla insan hayatını kaybetti. Suriye'deki şiddeti yerinde gözlemlemek için Arap Birliği bu ülkeye 50 kişilik bir heyet gönderdi. Arap Birliği'nin 50 kişiden oluşan heyeti 10 kişilik gruplar halinde muhaliflerin kalesi Humus'un dışında başkent Şam, Hama, İdlib ve Kamışlı'nın da aralarında bulunduğu sekiz kenti ziyaret edecek.

'ESAD YÖNETİMİ İŞBİRLİĞİ YAPIYOR'
Arap Birliği heyetinin başkanı Sudanlı General Mustafa Dabi, ulaşımlarını Suriye hükümetinin sağlayacağını açıkladı. Uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan Dabi, heyetin istediği yere gidebileceğini belirterek, "Suriyeli kardeşlerimiz bizimle çok iyi bir işbirliği içinde ve herhangi bir engelleme yok" dedi.

CEZAEVLERİ DE ZİYARET EDİLECEK
Heyetin diğer üyeleri de, Suriye'de hastaneleri, cezaevlerini ve gözaltı merkezlerini ziyaret edeceklerini belirtti.

Esad yönetimine ziyaret edecekleri yeri gün içinde haber verdikleri için, gidecekleri yerlerde mizansen yaratmalarının zor olduğunu belirten Birleşik Arap Emirlikleri gözlemcisi Muhammed Salim el Kaaby, bugün ziyaret edilecek kentler arasında başkent Şam, Hama ve İdlib'in de olduğunu söyledi.

HUMUS'TA 'TEMİZLİK' İDDİASI
Suriye'deki muhalifler ise, Suriye yönetiminin Humus'ta gözlemciler gelmeden "temizlik" yaptığını iddia etti. Humus'ta son 24 saatte çıkan çatışmalarda 33 kişinin öldüğü iddia edildi. Suriyeli muhalifler, Humus'ta Baba Amr kentinde katliam yapan Suriye ordusuna ait altı tankın bölgeyi terk ettiğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...