Ölüm tacirinin ABD'ye iadesi ertelendi

Tayland, 'ölüm taciri' olarak bilinen Rus silah kaçakçısı Victor Bout'un ABD'ye iadesini erteledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.08.2010 - 11:45

Ölüm tacirinin ABD'ye iadesi ertelendi

Taylandlı makamlar, bugün ABD'ye iade edilmesi beklenen "Ölüm taciri" lakabıyla bilinen Rus silah kaçakçısı Victor Bout'un iadesinin hukuki nedenlerle ertelendiğini duyurdu.

Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, Bout'un kararlaştırıldığı gibi bugün iade edilemeyeceğini, iade sürecinde uzun hukuki aşamalar bulunduğunu kaydetti.

Bout'un avukatına göre, terör suçlamalarının netice vermemesinden endişe eden Washington, 2010 yılının başında, kara para aklama ve yolsuzluk suçlamalarından Bout'a karşı ikinci bir dava açtı ve bu davanın, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 4 Ekim'de başlaması gerekiyor. Victor Bout'un resmen iadesi için bu ikinci davadan vazgeçilmesi gerektiğini belirten avukat, kararı Taylandlı hakimlerin vereceğini açıkladı.

Temyiz mahkemesinin kararına göre, Bout üç ay içinde ABD'ye iade edilmezse, serbest bırakılacak.

Tayland Başbakan yardımcısı Suthep Thaugsuban, "Yasalara göre hareket ediyoruz, üzerimizde baskılar var ama ülkemiz hiçkimsenin mandası altında değil ve hiç kimse bizden süreci hızlandırmamızı isteyemez" dedi.

Thaugsuban, "Hükümetimiz bu uluslararası siyasi oyunda, bir kişi yüzünden, ülkemizi tehlikeye atmayacaktır" ifadesini kullandı.

Bout'u, "dünyanın en üretken silah taciri" olarak niteleyen ABD, Rus silah tacirini elinden kaçırmak niyetinde değil.

MOSKOVA ELİNDEN GELENİ YAPIYOR
Moskova ise, 43 yaşındaki ve Sovyetler Birliği döneminde Hava Kuvvetleri'nde subay olarak görev yapmış Bout'un, Rusya'ya dönmesini sağlamak için elinden geleni yapıyor.

Rusya, Victor Bout'u ABD'ye iade etme kararını "hukuka aykırı ve siyasi" olarak niteliyor.

Bout, bugün 50 komando eşliğinde Don Mueang havalimanına gizlilik içinde götürülüp, havalimanında Amerikalılara teslim edilecekti.

Mart 2008'de Bangkok'taki lüks bir otelde ABD ajanlarının kurduğu tuzakla yakalanmış olan Bout, Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika gibi ülkelere silah sağlayarak bu bölgelerde iç savaşı körüklemekle suçlanıyor.

Bout'un ABD'ye iade edilmesine itiraz eden bir alt mahkemenin kararını bozan temyiz mahkemesi, geçen cuma günü, Moskova'nın protestolarına rağmen, on yıldan fazla süren davada Rus silah kaçakçısının üç ay içinde ABD'ye iadesini kararlaştırmıştı.

ALTI DİL BİLİYOR
Altı dil bilen ve yedi takma adı bulunan Bout'un hikayesi, iki Amerikalı gazeteci tarafından kaleme alınan "Ölüm Taciri" adlı kitaba ve 2005 yılına ait "Lord of War" (Savaş Tanrısı) filmine de konu olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...