İngiliz The Guardian gazetesi, yardım kuruluşu "Save the Children"ın Ürdün'deki kamplarda yaşayan Suriyeli çocukların tanıklığında hazırladığı rapora geniş yer verdi. İngiliz yardım kuruluşu "Save the Children" Suriye'de çocukların işkence, hapis ve kaçırma eylemlerine maruz kaldığını belirtti.

İlişkili Haberler


BM'nin Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki kamplarda varlığını güçlendirmesi istenen rapor çocukların tanıklığında hazırlandı. "Save the Children"ın Ürdün'deki Zatari kampındaki konuştuğu çocukların hepsi ailesinden bir ferdi savaşta kaybettiğini söyledi.

Suriye'nin çeşitli bölgelerinden gelerek Ürdün'e sığınan çocuklardan bazıları iç savaşta yara alarak kurtulurken, arkadaşları, akrabaları ve komşularının ölümlerine birebir tanıklık ettiklerini ifade etti. Suriye'nin Dera kentinden ailesiyle birlikte kaçarak bir ay önce Ürdün'e sığınan 11 yaşındaki Muhammed, evlerinin saldırıda yıkıldığını belirtiyor.

'OKULDA ÇATIŞMANIN İÇİNDE KALDIK'
Ürdün'deki Zatari kampına bir ay önce anne-babası ve 7 kardeşiyle birlikte gelen 14 yaşındaki Ohad, sınırı Özgür Suriye Ordusu milislerinin refakatinde geçtiklerini söyledi. "Gece, ses çıkarmadan üç saatlik bir yürüyüşten sonra sınırı geçtik. Küçük kardeşlerim için çok zor bir yolculuktu" diyen Ohad, okulda Arapça dersi aldıkları sırada Özgür Suriye Ordusu ve Beşşar Esad güçlerinin ateşi arasında kaldıklarını söyledi. Ohad, "Çok korkunçtu. Çocuklar, kaçışmaya başladı. Çatışma bir saatten fazla sürdü. Bu olaydan birkaç gün sonra ailemle birlikte Ürdün'e kaçtık" dedi.

'KOMŞUMUZ BEBEĞİNİ EMZİRİRKEN ÖLDÜRÜLDÜ'
Yine 14 yaşındaki Kerim evlerinin komşularının eviyle birlikte saldırıya uğradığı anı anlatırken sanki yaşıyormuş gibi sesi titriyor. "Roketlerin evimizin üzerinden geçerken çıkardığı sesi duyuyordum. Komşumuz bebeğini emzirirken, bir şarapnel parçasıyla göğsünden yaralandı. Üç çocuk öldü. Odadan dışarı çıkmadık. Çatışma bütün gece sürdü" şeklinde konuştu.

MUHAMMED BARIŞ ŞİİRLERİ YAZIYOR
Suriye'nin güneyindeki Dera kentinden bir ay önce Ürdün'deki Zatari kampına gelen 11 yaşındaki Muhammed de, savaşta yaşadığı travmayı şiir yazarak atlatmaya çalışıyor. Ürdün'e gelmeden kısa bir süre önce annesinin doğum yaptığını belirten Muhammed, kampta tozdan şikayet ediyor. Kötü koşullardan dolayı bebeklerinin ve kendisinin hastalandığını belirten Muhammed, Ramazan'da annesinin yaptığı pastaya bir kurşun isabet ettiğini korku dolu gözlerle anlatıyor. Muhammed şiirlerinde ise barıştan bahsediyor.

'KOPMUŞ KOL VE BACAKLAR GÖRDÜM'
Suriye'nin başkenti Şam'a yakın bir kasabadan kaçarak Ürdün'e gelen 14 yaşındaki Hasan, kasabalarında katliam yapıldığını belirtiyor. Özgür Suriye Ordusu üyesi bir milisin cenaze törenine Suriye ordusunun helitopterle saldırıda bulunduğunu belirten Hasan, "Cenazede 5 bin kişi vardı. Ben kenardan izliyordum. İnsanlar ağlıyordu ancak roket saldırısı olduğunda ses bıçak gibi kesildi. Ceset parçaları her tarafa saçılmıştı. Herkes akrabalarını arıyordu. Patlama sonrası kopmuş el, kol, bacak ve başlar gördüm" dedi.

'EN BÜYÜK ZARARI ÇOCUKLAR GÖRÜYOR'
İngiliz yardım kuruluşu "Save the Children" adına çalışan Nadine Haddad, savaşta en büyük zararı çocukların gördüğünü belirterek, "Davranış bozukluğu, psikolojik problemler yaşayan çocuklar gördük" dedi. Haddad, hazırladıkları raporla savaşta zarar gören çocukların durumuna dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirtti.

'AİLESİZ ÇOCUK SAYISI ARTTI'
UNICEF'ten Michele Servadei ise, Suriye'de iç savaşın şiddetti arttıkça, Ürdün'deki kamplara, aileleri olmadan tek başına gelen çocuk sayısında önemli bir artış yaşandığını söyledi. Servadei, "Ailesi olmadan tek başına kamplara gelen çocuk sayısı haftada 20'nin üzerine yükseldi" şeklinde konuştu.