Ömer Güney hakkında yeni iddia

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013 tarihinde PKK militanı 3 kadının öldürülmesiyle ilgili soruşturma son haftalarda hızlanmaya başladı.

Haberler 23.12.2013 - 13:56

Ömer Güney hakkında yeni iddia

Fransız basınına göre, soruşturma kapsamında elde edilen son veriler, cinayetlerin, "arka planında casusluk yatan siyasi bir cinayet" varsayımını kuvvetlendiriyor.

Haftalık L'Express dergisi, cinayetlerin yegane zanlısı olarak yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan Ömer Güney'in olaydan bir gün önce Paris'in kuzeyindeki Villiers-le-Bel ilçesinde faaliyet gösteren PKK'ya yakın bir dernekteki üyelik formlarını gizlice kopyaladığını yazdı.

Derginin soruşturma kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Fransız polisinin teknik birimleri Ömer Güney tarafından kullanılan Nokia marka bir telefonun hafızasından silinmiş fotoğraf dosyalarını restore etmeyi başardı. Telefondan çıkan fotoğrafların Güney'in olaydan bir gün önce sabah saat 4.30 ile 5.30 arasında Villiers-le-Bel'deki derneğin 329 üyesinin isim, adres ve telefon numaralarının bulunduğu üyelik formlarını teker teker kopyaladığını gösterdiği söyleniyor.

Dergi, Ömer Güney'in, Kasım ayında kendisini sorgulayan sorgu hakimine bu fotoğrafları çektiğini itiraf ettiğini, ancak bu işi ismini vermeyi reddettiği bir "PKK yöneticisinin emri üzerine gerçekleştirdiğini" söylediğini yazdı.

Dergi, Güney'in, söz konusu PKK yöneticisinin bu dosyaları kendisinden dışarı çıkarmasını istediğini, bunun üzerine fotoğrafları aynı sabah erken saatlerde Paris bölgesinde "kimliğini tanımadığı ve adresini unuttuğu" bir PKK sempatizanına götürdüğünü söylediğini de aktardı.

L'Express dergisinin haberinde, Ömer Güney'in sorguları sırasında cinayetleri işleyenin kendisi olduğunu reddettiği, "Fransa'nın kendisine yönelik komplosundan" söz ettiği ve kendisini "Kürt özerkliliği davasını yüzde 10 bin destekleyen bir Türk sempatizan" olarak tanımladığı belirtiliyor. Dergi, Güney'in Fransa'ya gelmeden önce 8 yıl yaşadığı Almanya'dan Fransız polisine gelen bilgilerin ise zanlının "MHP'ye yakın aşırı sağcı sempatizan" olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

L'Express, soruşturmayı yürüten birimlerin öncelikli olarak, Güney'in cinayet öncesinde neden defalarca Türkiye'ye gidip geldiği, neden bazıları Fransız bazıları da Türk sim kartlarıyla dolu 5 ayrı cep telefonu kullandığı ve "teknik" olarak nitelenen telefon numaralarına SMS mesajları gönderdiği üzerinde yoğunlaştıklarını da bildiriyor. Dergiye göre Fransız polisi bu konularda Türk polisinden destek talebinde bulunacak.

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez 9-10 Ocak gecesi Paris'te PKK'ye yakınlığıyla bilinen "Kürdistan Enformasyon Merkezi"nde kafalarına kurşun sıkılarak öldürülmüşlerdi.

Öldürülen kadınların ailelerinin savunmasını üstlenen Fransız avukat Antoine Comte, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, soruşturmanın "Türkiye'ye yöneldiğini" söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...