‘Ömer Süleyman artık fiili cumhurbaşkanı’

Hüsnü Mübarek’in “yetkilerimin bir bölümünü devrettim” dediği yardımcısı Ömer Süleyman, Mısır’ın Washington Büyükelçisi tarafından ‘fili cumhurbaşkanı’ olarak tanımlandı.

Anadolu Ajansı 11.02.2011 - 15:01

‘Ömer Süleyman artık fiili cumhurbaşkanı’

Dün akşam yaptığı konuşmada Hüsnü Mübarek, Eylül ayında yapılacak seçimlere kadar cumhurbaşkanı olduğunu ancak yetkilerinin bir bölümünü yardımcısı Ömer Süleyman’a terkettiğini açıklamıştı. Mısır'ın Washington Büyükelçisi Sameh Şukri, Mübarek'in bu açıklamasına dayanarak Ömer Süleyman'ın ''fiili cumhurbaşkanı'' olduğunu söyledi.


Sameh Şukri, Amerikan CNN televizyon kanalına verdiği demeçte, ''Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yetkilerini yardımcısına devretti, yardımcısının bundan böyle cumhurbaşkanı yetkileri var'' ifadesini kullandı.

Süleyman'ın talebi üzerine bu açıklamayı yaptığının altını çizen Şukri, ''Mübarek'e hukuken cumhurbaşkanı diyebiliriz, ama fiili cumhurbaşkanı, yardımcısıdır'' diye konuştu.

''Mübarek'in artık hiç yetkisi kalmadı mı?'' şeklindeki soruya Şukri, ''Yapılacak şey sanırım durumun yorumudur. Cumhurbaşkanı Mübarek çok açıkça bütün yetkilerini yardımcısına devrettiğini beyan etmiştir'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...