Suriye'nin Medaya kasabasında 40 bin kişi açlıktan ölüyor

Suriye-Lübnan sınırındaki Medaya kasabası tam 170 gündür Suriye ordusu ve Hizbullah militanlarının kuşatması altında bulunuyor. Medaya'da 40 bin kişi açlıkla mücadele ediyor. Hayatta kalmak için yaprak ve çimen yiyorlar.

ntv.com.tr 07.01.2016 - 11:48 | Son Güncelleme : 07.01.2016 - 12:02

Suriye'nin Medaya kasabasında 40 bin kişi açlıktan ölüyor

Medaya kasabası Suriye'nin başkenti Şam'a sadece 25 kilometre uzaklıkta.

170 gündür Suriye ordusu ve Hizbullah militanlarının kuşatmasında olduğu için Medaya kasabasında yaşananlardan sağlıklı haber almak zor.

Ancak görgü tanıkları 40 bin insanın yaşadığı kasabada büyük bir insanlık dramının yaşandığını iddia ediyor.

40 BİN İNSAN ÖLÜME TERK EDİLDİ 

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan bölgedeki bir doktor, 40 bin insanın köşeye sıkıştırılarak açlıkla başbaşa bırakıldığını belirtiyor.

İnsanların hayatta kalmak için önce kedi ve köpek gibi benzeri hayvanları keserek yedikleri, bugünlerde ise yaprak ve çimen yiyerek yaşam mücadelesi verdikleri ileri sürüldü.

PİRİNCİN KİLOSU 240 DOLAR 

Büyük bir kıtlığın yaşandığı Medaya kasabasında pirinç gramla satılıyor. Bir kilo gram pirincin fiyatı 240 dolar.

Medaya'da sadece gıda değil, ilaç sıkıntısı da çekiliyor. 
Medaya'da sadece gıda değil, ilaç sıkıntısı da çekiliyor. 

"İNSAN AÇLIKTAN ÖLMEZ DİYORDUK"

Medaya'da bulunan bir yardım gönüllüsü İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, "İnsanlar açlıktan yavaş yavaş ölüyor. Tencerelerin içerisinde sebze yetiştirmeye çalışıyoruz. Dün yapraklarını yedik ancak tatları iğrençti" dedi.

"İnsan açlıktan ölmez diyorduk ama gözlerimizin önünde açlıktan ölen insanlar var" diyen yardım gönüllüsü, kasabada yaşayan yaşlıların bir deri bir kemik kalmış fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı.

EN SON EKİMDE YARDIM GİTTİ 

Kızıl Haç'ın Medaya kasabasına son yardım teslimatını Ekim 2015'te yapabildiği belirtildi. Temmuz ayından bu yana Medaya kasabasında süren kuşatmada, halkın bölgeden ayrılmasına izin verilmiyor.

Açlıkla mücadele eden Medaya halkı sesini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor. 
Açlıkla mücadele eden Medaya halkı sesini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor. 

Esad rejimine bağlı Suriye ordusu ile Hizbullah militanları, Medaya kasabasını Ceyş el Fetih isimli muhalif gruptan almaya çalışıyor.

Sayfa Yükleniyor...