Paris'teki operasyon 7 saat sürdü, 110 polis katıldı

Fransız polisi, Paris saldırılarının beyni olduğu tahmin edilen Abdül Hamid Abaaoud'u yakalamak için bugün operasyon yaptı. 2 terörist öldürüldü, 7 kişi gözaltına alındı. Bir kadın canlı bomba kendini patlattı. Abaaoud'un da olduğunun tahmin edildiği evde operasyon sona erdi. Polis bir kilisenin kapısını da kırarak içeri girdi. Kilisede saklanan kimsenin olmadığı ortaya çıktı.

ntv.com.tr 18.11.2015 - 15:05

fransa-paris-gözaltı181115.jpg

Fransa'nın başkenti Paris'te polis bir eve operasyon düzenledi. Operasyonun yapıldığı dairede 6 saldırgan bulunuyordu. 2 saldırgan öldürülürken, 7 kişi de gözaltına alındı. 7 saat süren operasyona 110 polis katıldı.

Fransız yetkililer, öldürülen ve gözaltına alınan teröristlerin kimliğini bu aşamada açıklamayacaklarını belirtti.

İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA 

Operasyon sonrası açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve güvenlik görevlilerini çok cesur bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Cazeneuve, "Cesur bir şekilde operasyonu gerçekleştirdiler, hepsine teşekkür ediyorum. Bölge halkına da sakin kaldıkları için teşekkür eiyorum. Operasyonu tamamladık. Operasyonun başarısına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

KADIN CANLI BOMBA

Operasyonda bir kadın canlı bomba kendini patlattı. Avrupa'da ilk kez bir kadın canlı bombanın böyle bir eylem gerçekleştirdiği ifade edildi. 

Paris saldırılarının beyni olduğu tahmin edilen Abdül Hamid Abaaoud'un da operasyon sırasında, baskın yapılan evde olduğu tahmin ediliyor.

PARİS'TE KİLİSEDE OPERASYON   

Fransız yetkililer hücre evinde operasyonun sona erdiğini duyururken, baskın yapılan evin yakınında bir kilisenin kapısını kırarak içeri girdi. Kilisede saklanan kimsenin olmadığı ortaya çıktı.

OPERASYON NASIL VE NE ZAMAN BAŞLADI 

Çatışma, cuma günkü terör saldırılarından birinin gerçekleştiği Stad de France yakınlarındaki banliyö bölgesindeki bir mahallede yaşandı.

Fransız polisi hücre evine baskın düzenlerken, apartman dairesinden polise ateş açıldı. TSİ ile 05.45'te başlayan çatışma yaklaşık 45 dakika sürdü ve mahalle büyük bir polis ordusu tarafından kuşatıldı. 

İŞTE O ANLAR

Çatışma sırasında 7 patlama sesi duyulurken, biri kadın canlı bomba 2 teröristin öldüğü ve 7 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.  

İKİ FRANSIZ POLİS YARALANDI

En az iki polisin de yaralandığı belirtildi. Ölen teröristler arasında, canlı bomba olarak kendini patlatan bir kadın teröristin de olduğu kaydedildi. 

BİR ŞOK DAHA! HEDEFTEKİ İSİM ABAAOUD  

Operasyonun hedefindeki ismin, cuma günü meydana gelen terör saldırılarının beyni olarak bilinen IŞİD'li Abdül Hamid Abaaoud olduğu açıklandı.

ABAAOUD PARİS'TE İDDİASI 

Cuma günü büyük bir şok yaşayan Fransız istihbaratı saldırının beyni olarak tespit edilen Belçika doğumlu Fas kökenli Abdül Hamid Abaaoud'un Suriye’de olduğunu sanıyordu. Ancak, ağustos ayındaki Paris - Amsterdam hızlı trenine yönelik saldırının da sorumlusu olan Abaaoud'un Paris'in göbeğinde olduğu iddia edildi.  

Fransız polisi, cuma günkü terör saldırılarının ardından 8. ve 9. şüphelinin de peşine düşmüştü. (7 terörist öldürülmüştü) Polis, bugünkü çatışmanın yaşandığı bölgeye yakın bir yerde hücre evi bulmuştu.

Sayfa Yükleniyor...