Operasyon başladı: 11 ölü

Ukrayna hükümeti, ülkenin doğusunda kamu merkezlerini işgal eden Rus yanlılarına karşı operasyon başlattı. Rus İnterfax haber ajansı Kramatorsk kasabasındaki çatışmalarda 11 kişinin öldüğünü duyurdu. Slavyansk kenti ise Ukrayna ordusunun kuşatması altında.

NTV Haber 15.04.2014 - 19:06

Operasyon başladı: 11 ölü

Ukrayna hükümeti, ayrılıkçı Rus yanlılarına karşı ülkenin doğusunda operasyon başlattı.

Ukrayna'nın geçici cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov, Kramatorsk kasabasında bir üssün kontrolünün Rus yanlılarından geri alındığını açıkladı.

Rus yanlılarının üssü yeniden işgal etmek istemesi üzerine Ukrayna askerlerinin ateş açtığı belirtildi.

Rusya'nın Interfax haber ajansı, açılan ateşte 11 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

SLAVYANSK KUŞATILDI
Öte yandan yine ülkenin doğusunda yer alan Slavyansk'ın Ukrayna ordusunu tarafından sarıldığı bildirildi.

Ukrayna ordusunun, Rusya yanlısı silahlı gruplarca bazı kamu binaları işgal edilen kentin üç tarafını çevirdiği ve giriş-çıkış için yalnızca bir ana yol bıraktığı bildirildi.

Operasyon ihtimali nedeniyle çok sayıda kişinin bölgeyi terk etmeye başladığı; ancak silahlı grupların teslim olmayı kabul etmediği ifade edildi.

PUTİN'DEN TELEFON DİPLOMASİSİ
Ülkede giderek artan gerginlik dünya gündemini de meşgul etmeye devam ediyor.  Moskova yönetimi ise can kayıplarından endişe duyduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ayrıca konuyla ilgili BM Genel Sekreteri Ban Ki mun, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştü.

Putin'in, BM'den ve dünya kamuoyundan "Ukrayna'da meydana gelen anayasaya aykırı eylemlerin güçlü bir şekilde kınanmasını" istediği ifade edildi.

TÜRKİYE: KAYGIYLA İZLİYORUZ
Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada ülkenin güney ve doğusundaki bölgelerde meydana gelen olayların derin bir kaygıyla izlendiği belirtildi. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altı çizilen açıklamada sağduyu çağrısında da bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...