Ordu 'yasaklansın' dedi, gazete ücretsiz dağıttı

Danimarka'da ordu, eski bir askerin Afganistan savaşıyla igili kitabının yasaklanmasını isterken, Politiken gazetesi kitabı okurlarına ücretsiz olarak dağıttı.

Anadolu Ajansı 16.09.2009 - 22:02

Danimarka'da ordunun yasaklanmasını istediği Afganistan savaşıyla ilgili kitap, bugün bir gazete tarafından okuyucularına dağıtıldı.

Ay sonunda piyasaya çıkacak olan 'Avcı' isimli kitabı, Afganistan'da görev yapan eski bir askerin kaleme aldı.

Afganistan'da görev yapan Danimarka askerlerinin hayatını tehlikeye atacağını düşünen askeri yetkililer, kitabın yayınlanmasını önlemek için mahkemeye başvurdu.

'Politiken' gazetesinin de, mahkeme kararını beklemeden kitabı okuyucularına ücretsiz olarak dağıtmasının ardından tartışmalar başladı.

Gazete yöneticileri, kitabı 'ifade hürriyetini' savunmak için dağıttıklarını bildirdi. Başyazar Thomas Rathsack, "Kitabın çeşitli bölümleri zaten internette dolaşıyor" dedi.

Kitapta, bir özel birlikte görev yapan Rathsack, Taliban ve El Kaide militanlarına karşı düzenlenen hassas operasyonları anlatıyor.

Bazı siyasi partiler kitabın yayınlanmasını savunurken, özellikle iktidar partileri buna karşı çıktı. Başbakan Lars Lökke Rasmussen, kitabın yayınlanmasını kınadı ve "Gazete mahkeme kararını beklemeliydi" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...