‘Orduya güven azalalırken Erdoğan’a artıyor’

Wikileaks’in sızdırdığı belgelerden birinde de darbe planlarıyla ilgili yapılan yakalama ve gözaltıların orduya güveni azaltırken, hükümete ve Başbakan Erdoğan’a arttırdığı iddia ediliyor.

29.11.2010 - 11:59

‘Orduya güven azalalırken Erdoğan’a artıyor’

Wikileaks’in yayınladığı belgelerden birinde de 2003 – 2004 yıllarındaki darbe planlarıyla ilgili olarak 22 Şubat’ta polisin 47 emekli ve muazzaf subayı gözlatına almasından bahsediliyor.


Belgede olayla ilgili ne Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ne de hükümetin bir açıklama yapmadığı da yer alıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da oturup yakalamaların sonucunu beklediği belirtiliyor. Bu arada Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ise polemik yaratacak açıklamalar yaptığı yazarken Arınç için Erdoğan’ın “kötü polisi” anlamına gelen “his attack dog” tanımlaması kullanılmış.

Ayrıca olayların ardından dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Mısır gezisini iptal ettiği ve 4 yıldızlı general ve amirallerle acil toplantı yaptığı, savcıların da konuyla ilgili olarak 2003-2004 döneminin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ı sorguladığı yazılıyor.

Operasyonda emekli olmuş üst düzey generallerin de tutuklandığı belirtilirken operasyonların çok iyi hazırlandığı ve aynı anda Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Hatay, Kocaeli ve Bodrum’da aramalar yapıldığı ifade ediliyor.

10ANKARA294 numaralı belgede bu tutuklama ve gözaltılar için resmi açıklama gelmese de gazetelerin bu operasyonu Balyoz ve Kafes planlarıyla bağdaştırdığı ve bu darbe planlarının ayrıntılarını verdiği yer alıyor.

Bu olayların TSK için kötü olduğu ancak AKP’nin işine yaradığı, TSK’nın sessiz kalmasının da ya dönemin komutanlarının gerçek bir demokrasi istedikleri ya da AKP’nin ilk adımı atması için bekledikleri yolunda yorumlanmış.

“ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ”
Yorumlar bölümünde ise darbe planlarıyla ilgili “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” sözü verilerek kimi askerlerin geçmişte bu tür planlar yapabileceği açıklanmış.

Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın gelecek seçimlerin farkında olduğu ve tavrını da bu seçimlere göre sergilediği yapılan yorumlar arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...