Ortada kriz falan yok!

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah El Manar televizyonuna konuştu ve "İsrail-ABD arasında kriz falan yok. ABD eğer isteseydi Netanyahu hükümetini bile düşürürdü" dedi.

01.04.2010 - 11:39

Ortada kriz falan yok!

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, El Manar televizyonuna yaptığı açıklamada, "İsrail ve ABD arasında gerçekten bir kriz yok. Yahudi devletinin Kudüs'ü bir Yahudi şehrine dönüştürmesi an meselesi" dedi.


İsrail, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın bölgeyi ziyareti sırasında, Doğu Kudüs'te 1600 yeni konut inşa edeceğini açıklayınca iki ülke arasında bir kriz patlak vermişti. ABD İsrail'in yeni yerleşim yerleri inşa etme kararına karşı çıkmıştı.

Hizbullah lideri konuşmasında bu krizi inandırıcı bulmadığını söyledi ve şunları kaydetti:

"Şu an İsrail Başbakanı Netanyahu ve ABD Başkanı Obama arasında anlaşmazlık var. Ama 230 Kongre üyesi, ki bunlar gerçek Amerika'yı temsil eder, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a mektup yazdı ve krizi yönetmesini istedi.

ABD İSTERSE NETANYAHU'YU BİLE DEVİRİR
Sonuçta Amerika'dan bahsediyoruz. Bence ABD ve İsrail arasında gerçek bir kriz veya anlaşmazlık yok. Eğer ABD gerçekten İsrail'in bir şey yapmasını istiyorsa, Netanyahu hükümetini bile devirebilir. Ya da ülkene yardımı keseceğiz diyebilirler."

KUDÜS'ÜN YAHUDİ ŞEHRİNE DÖNMESİ AN MESELESİ
İsrail'in El Aksa Camii'ni yerle bir etmeyi hedeflediğini iddia eden Nasrallah, "İsrail'in Kudüs'ü hem nüfus hem de kutsal yerler bakımından bir Yahudi şehrine döndürmesi an meselesi" dedi.

BU FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK
İsrail yönetiminin kendilerine yönelik tehditlerine de değinen Hizbullah lideri, "Daha önce söylediklerim hala geçerli. Bu fırtına öncesi sessizliktir. İsrailliler tehdit ediyor. Ancak benim söyleyebileceğim İsrail'in şu aralar sadece stratejik bir kıriz içinde olduğudur. Çünkü ne barış sağlayabiliyor, ne de savaş açabiliyor. Bu yüzden İsrail'in yakın gelecekte askeri bir zafer elde edeceğinin garantisi yok" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...