İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, AB, Rusya, BM ve ABD'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair ile görüştü.

İlişkili Haberler


Cumhurbaşkanı Peres, Cumhurbaşkanlığı sarayında Tony Blair'i kabulünde yaptığı açıklamada, ''Uluslararası topluluğun İsrail'e kendini savunma hakkından dolayı verdiği destek için teşekkür ediyorum, özellikle Ortadoğu Dörtlüsü'ne'' dedi.

Peres ayrıca, Gazze'ye yapılan operasyonun amacının İsrail'in güneyine yapılan roket saldırılarını sonlandırmak olduğunu ileri sürerek, İsrail'in toprak fethetmek gibi hiçbir hırsı ve amacının olmadığını söyledi.

Peres, ''Operasyonla tek amacımız vatandaşlarımıza atılan füzeleri durdurmaktır'' diye konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin başlattığı ateşkes girişimine de değinen Peres, ''Mursi'nin girişimine minnettarım. Mısır Ortadoğu'da çok önemli bir oyuncudur. Tuhaf bir şekilde Hamas Mısır Cumhurbaşkanını dinlemedi'' ifadesini kulandı.

İran ile Hamas ilişkisine de atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Peres, ''İran'ın onlar üzerinde çok büyük bir baskısı var, Hamas'a silah, eğitim ve para sağlıyor'' iddiasında bulundu.

"İSRAİL VATANDAŞLARINA ROKET SALDIRILARI..."
Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair ise, ''Umarım önümüzdeki günlerde ateşkes sağlanır ve Gazze'den İsrail vatandaşlarına atılan roket saldırıları sona erer. Bu, Gazze'de sıkıntı çeken halka da yardımcı olur'' dedi.

Blair ayrıca, ''Mısır, Katar, ABD ve Birleşmiş Milletler'in tamamı ateşkes için çalışmakta ve umuyorum bu çalışmalar bölgede yapıcı bir barış için adım oluşturur'' değerlendirmesini yaptı.

ÖLÜMLER SÜRÜYOR
Bu arada bölgeden ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

Batı Şeria'nın El-Halil kentinde, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıyı protesto eden bir grupla İsrail askerleri arasında çıkan olaylarda bir Filistinli gencin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıkları, Kahil köprüsündeki gösteriler sırasında Hamza el-Fellah'ın (22), İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybettiğini belirtti. El-Halil Hastanesi Müdürü Valid Zellum, Filistinli gencin vücudunun değişik yerlerine 5 kurşun isabet ettiğini kaydetti.

Öte yandan Batı Şeria'da Gazze halkıyla dayanışma amacıyla cumartesi günü düzenlenen gösteri sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan Filistinli Mahmud et-Temimi'nin de (28) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği 2 ayrı hava saldırısında da 4 Filistinli daha hayatını kaybetti, 13'ü yaralandı. İsrail'in 6 gündür devam eden saldırılarında ölü sayısı 106'ya yaralı sayısı 783'e yükseldi.