Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail ve Filistinliler arasında yeniden dolaylı müzakerelerin başladığını duyurdu. Müzakereler 4 ay sürecek.

İlişkili Haberler


Amr Musa açıklamayı, Ortadoğu dörtlüsünün temsilcisi Tony Blair ile Kahire'de görüştükten sonra yaptı. Genel Sekreter, dolaylı müzakerelerin önceki gün resmen başladığını duyurdu.

Görüşmeler ABD'nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell aracılığıyla yapılacak. Mitchell'in, İsrail ve Filistin liderleri arasında mekik diplomasisi yürütmesi bekleniyor.

Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden da barış görüşmelerine destek vermek ve tarafları cesaretlendirmek için bölgeye gitti.

İSRAİL: BİZ DİREKT GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ
Öte yandan İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, Filistin ile doğrudan ve hemen görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Şalom, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Genel Sekreterle görüşmesinde Filistin tarafının İsrail ile dolaylı barış görüşmelerine başlama kararını ele aldıklarını belirten Şalom, Ban'dan, 19 Mart'ta yapılacak Orta Doğu Dörtlüsü toplantısında Filistin tarafına dolaylı değil, doğrudan görüşmelere başlaması konusunda çağrı yapılmasını sağlamasını istediklerini belirtti.

Şalom, ''20 yıl geriye dönmenin anlamı yok, daha önce de Filistin tarafıyla direkt görüşmelerimiz oldu. İsrail, Filistin tarafıyla doğrudan ve hemen görüşmeye hazırdır ama tabii bu da (dolaylı görüşmeler) olumlu bir gelişmedir, biz bu dolaylı görüşme sürecinin kısa tutulup hemen direkt görüşmelere geçmek isteriz'' dedi.

Filistin Yönetimi dün İsrail ile barış görüşmelerinin dolaylı olarak yeniden başlamasına onay vermişti.

İsrail ile Filistin arasındaki görüşmeler 2008 sonunda İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları nedeniyle kesilmişti.