Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesi İsrail'le dolaylı görüşmelerin yeniden başlaması kararı aldı.

Karar, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu barış sürecini canlandırmaya yönelik çabalarını yoğunlaştırdığı bir döneme rastlıyor.

Görüşmeler, ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell aracılığıyla yapılacak.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, barış görüşmelerinin başlamasını izlemek için bölgeye gitti.

Biden'ın, ABD'nin İsrail'in güvenliğine dair taahhüdünü yinelemesi bekleniyor.

Dün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşen Mitchell'in birkaç hafta süreyle İsrailli ve Filistinli liderler arasında mekik diplomasisi yürütmesi bekleniyor.

Filistinliler daha önce, İsrail'in Doğu Kudüs dahil işgal topraklarındaki Yahudi yerleşimi inşaatlarını durdurmadığı sürece görüşmelere dönmeyeceklerini söylüyordu.

Amerikan Yönetimi de yerleşim inşaatlarını durdurması için İsrail'e baskı yapıyordu.

Ramallah'taki Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesi toplantısından sonra yapılan açıklamada, ABD'nin çabalarına şans tanınacağı belirtildi.

İsrail ile Filistin tarafı arasındaki görüşmeler 2008 sonunda İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları nedeniyle kesilmişti. Hamas'ın denetimindeki Gazze'nin yerle bir edildiği bu saldırılarda çoğu sivil 1400 kişi ölmüştü.

Arap Birliği dışişleri bakanları da geçen hafta, ABD'nin bu konudaki önerileri doğrultusunda, tarafların dolaylı müzakere yürütmelerini benimsemiş, bunun için dört aylık bir süre tanımıştı.