'Ortadoğu'da savaş çanları çalıyor'

Gazze Yönetimi ve İsrail arasında gerginlik tırmanırken Suriye lideri Beşşar Esad, "Ortadoğu'da savaş riskinin arttığını" söyledi.

NTV Haber 02.08.2010 - 09:40

'Ortadoğu'da savaş çanları çalıyor'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Ortadoğu'da savaş riskinin giderek arttığını söyledi.

Esad, ordu günü dolasıyla yaptığı açıklamada, "Ortadoğu'da gerçek barışı sağlama olasılığı azalıyor. Savaş riski artıyor" ifadesini kullandı.

Beşşar Esad, barışa engel çıkaranın İsrail olduğundan tüm dünyanın emin olduğunu söyledi. Suriye Devlet Başkanı, barış sağlanması için İsrail'in Golan Tepeleri'nden tamamen çekilmesi gerektiğini vurguladı.

GAZZE VE İSRAİL ARASINDA ROKETLER UÇUŞUYOR
Esad'ın açıklamaları Ortadoğu'da gerilimin tırmandığı bir döneme denk geldiği için özellikle önem taşıyor. Son olarak Gazze'de, Hamas'ın silahlı kanadanın önde gelen bir isminin evinde meydana gelen patlamada, 24 kişi yaralandı.

Hamas, patlamaya İsrail saldırısının neden olduğunu belirtirken, İsrail olayla bir ilgisinin bulunmadığını duyurdu.

Saldırı sonrası İsrail'in güneyindeki Eliat kenti roketlerin hedefi oldu. Kentte beş patlama oldu, ama ölen ya da yaralanan yok.

İsrail, roketlerin Mısır'ın Sina Çölü'nden atıldığını açıkladı.

NETANYAHU: KARŞILIK VERİRİZ
Son haftalarda İsrail ile Hamas arasında karşılıklı saldırılar gerçekleşiyor. Bu arada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze'den gelecek herhangi bir saldırıdan Hamas'ı sorumlu tutacaklarını ve karşılık vereceklerini söyledi.

Netanyahu, daha önce de Suriye'yle barış müzakerelerine başlamak için önkoşul kabul etmediklerini söylemişti. Suriye ve İsrail arasında, Türkiye arabuluculuğunda yürütülen dolaylı barış müzakereleri, 2008'de İsrail'in Gazze'ye saldırmasıyla durmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...