Ortadoğu'da İran'a karşı NATO benzeri sürpriz ittifak

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu'da İran'a karşı NATO benzeri bir ittifak kurma peşinde olduğu iddia edildi. Söz konusu ittifakın öncülüğünü İsrail ve Arap ülkelerinden Suudi Arabistan ve Katar yapacak. İttifak içerisinde yer alacak olan Suudi Arabistan ve Katar, Filistin sorununun çözümünde İsrail'le pazarlık yapacağı da ileri sürüldü.

Haberler - ntv.com.tr 01.03.2017 - 12:45 | Son Güncelleme : 01.03.2017 - 12:46

Ortadoğu'da İran'a karşı NATO benzeri sürpriz ittifak

Alman Die Welt gazetesi, "Ortadoğu'da sürpriz bir ittifak doğuyor" başlıklı bir analiz haber yayımladı. Richard Herzinger imzalı haberde, Trump yönetimi ve İsrail'in Ortadoğu'da İran karşıtı bir koalisyon peşinde olduğu belirtildi.

Ortadoğu'da İran'ın etki alanını sınırlandırmayı hedefleyen NATO benzeri ittifakın öncülüğünü ise İsrail ile birlikte Suudi Arabistan ve Katar'ın yapacağı iddia edildi. Ancak söz konusu ittifakın önünde en büyük engel olarak Filistin sorunu görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Washington'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu ağırladığında, uluslararası toplumun da desteklediği Filistin sorununda "iki devlet"li çözümün şart olmadığını ilan etmişti. "İki devlet"li çözüme karşı olduğu bilinen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Trump'tan aldığı destekle, sorunu Filistinlilerle değil, Suudi Arabistan ve Katar'la çözmenin formülünü arıyor. Bu amaçla kronikleşen İsrail-Filistin sorununa "bölgesel bir çözüm" getirilmesi hedefleniyor.

Analiz haberde, Barack Obama'nın nükleer anlaşma yaparak İran'a yakın bir siyaset izlediğini düşünen Körfez ülkelerinin, Trump döneminde Ortadoğu'da İran'ın etkisini azaltmak için olası bir ittifaka sıcak baktıkları da vurgulandı.

ABD başkanı seçildiktan sonra Beyaz Saray'da konuk olan ilk liderlerden biri İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olmuştu. 
ABD başkanı seçildiktan sonra Beyaz Saray'da konuk olan ilk liderlerden biri İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olmuştu. 

LIEBERMAN'DAN GÜÇLÜ SÜNNİ İTTİFAK AÇIKLAMASI

Welt gazetesine özel bir röportaj veren İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da, Ortadoğu'da İran'a karşı "güçlü bir Sünni ittifak" kurulması gerektiğini söyledi. Lieberman, Sünni ülkelerin Ortadoğu'da asıl büyük tehlikenin İsrail, Yahudi ve Siyonizm'den değil İran'dan geldiğini anladıklarını ileri sürdü.

"İSRAİL İTTİFAKIN GİZLİ ÜYESİ OLSUN"

ABD'de Yahudi lobisine yakın düşünce kuruluşları ise, Ortadoğu'da İsrail ve Sünni Arap ülkelerin yer alacağı bir ittifakın zor olacağını belirtiyor. Ancak Suudi Arabistan ve Katar öncülüğünde kurulacak ittifaka, İsrail'in gizliden askeri ve istihbarı destek vermesinin sağlanabileceği ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...