Ortadoğu'da yeni bir savaş çıkabilir

Ürdün Kralı Abdullah 12-18 ay içinde Ortadoğu'da yeni bir savaş çıkabileceğini söyledi.

11.05.2009 - 09:49

Ortadoğu'da yeni bir savaş çıkabilir

Ürdün Kralı İkinci Abdullah, Ortadoğu'da kritik önemdeki müzakerelerin ertelenmesi durumunda, önümüzdeki yıl Araplar ve İsrailliler arasında yeni bir savaş yaşanacağını söyledi.

Kral Abdullah, Obama yönetiminin İsrail ve Araplar arasındaki 60 yıllık savaşı sona erdirecek iddialı bir barış planı için son rötuşları yaptığını söyledi.

Abdullah, barışın sağlanmasına dair vaatlerini uygulamaya koyamaması durumunda, Başkan Obama'nın güvenilirliğinin de bir gece içinde buharlaşacağını belirtti.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesine konuşan Kral, olası bir barış anlaşması için tarafları biraraya getirmek üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne yardım ettiklerini de söyledi.

Ürdün Kralı'na göre, Obama'nın barış planı yalnızca İsrail ile Filistinlileri biraraya getiren bir plan olmanın ötesinde, İsrailliler ile Suriyelileri, ve Lübnanlıları da bir araya getirerek sorunları çözmeyi hedefliyor.

Kral İkinci Abdullah, "Eğer barış müzakerelerini ertelersek, İsrail ile Araplar veya Müslümanlar arasında önümüzdeki 12 ya da 18 ay içinde yeni bir çatışma yaşanacak." dedi.

Times gazetesine göre, planın ayrıntıları bu ay içinde gerçekleşecek bir dizi diplomatik hamle sırasında ortaya çıkabilir.

Bunlar içinde en önemlisi ise Başkan Obama'nın İsrail'in yeni sağcı Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Washington'da yapacağı görüşme olacak.

Ortadoğu'da barış inisiyatifi, Amerikan Başkanı Obama'nın 4 Haziran'da Kahire'de yapacağı İslam dünyasına seslenişin de en temel unsuru olabilir.

Obama'nın önümüzdeki haftalarda Washington'da İsrailli, Filistinli ve Mısırlı liderlerle biraraya gelmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...