Ortadoğu'da yine silahlar çekildi

İsrail ve Lübnan askerleri arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada 3'ü asker dört kişi hayatını kaybetti.

03.08.2010 - 14:26

Ortadoğu'da yine silahlar çekildi

Lübnan askerleriyle İsrail askerleri arasında güney Lübnan'daki sınır bölgesinde meydana gelen silahlı çatışmada, 2 Lübnan ve 1 İsrail askeri ile bir Lübnanlı gazeteci öldü.


Çatışmayla ilgili iki taraftan da yeni açıklamalar geldi.

İsrail tarafı, saat 10.30 civarında askerlerin, sınır dahilinde, görüntüye engelleyen otları temizlerken ateş açıldığını belirtti. Ayrıca, sınırdaki otları temizleme işinin, Lübnan ordusu ile mutabakat halinde yapıldığı da ifade edildi.

İsrail ordusu, çatışmada bir yarbayın öldüğünü resmen duyurdu. Ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, müfreze komutanı bir yarbayın öldüğü, bir yüzbaşının da ağır şekilde yaralandığı bildirildi.

İsrail ordusu Kuzey Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Gadi Eizenkot da sınırda meydana gelen olayı ''planlı bir provokasyon'' olarak niteleyerek, olayın tüm sorumluluğunun Lübnan ordusunda olduğunu söyledi.

"LÜBNANLI KESKİN NİŞANCILAR"
Bu konuda delilleri olduğunu belirten Eizenkot, ''Ateşi başlatanın Lübnanlı keskin nişancılar olduğu tespit edilmiştir. Lübnan ordusu tarafından planlanmış bir provokasyonla karşı karşıyayız. Bu saldırıyı biz çok tehlikeli, ciddi bir durum olarak addediyoruz'' dedi.

İsrail askerlerinin de anında gereken karşılığı verdiğini söyleyen Eizenkot, ''topçu ateşi ve helikopterlerle'' karşılık verildiğini de anlattı.

"2006'DAN BU YANA EN TEHLİKELİ GELİŞME"
Kuzey Kuvvetleri Komutanı, karşılıklı ateş açılması sonrası Lübnan tarafından ''ateşi kesmeleri yolunda bir talep geldiğini'' ifade ederek, ''Biz de talebe uyduk. Bunun noktasal bir olay olduğunu düşünüyorum. Ancak bu, (2006'daki) Lübnan Savaşı'ndan bu yana en tehlikeli gelişmedir. Biz bunu çok vahim olarak görüyoruz ve buna göre de karşılık verdik'' ifadelerini kullandı.

Eizenkot, bu saldırının arkasında kimin bulunduğu konusunda bir fikir sahibi olmadığını, ancak önümüzdeki günlerde bunun açığa çıkacağını da kaydetti.

LÜBNAN ÖLÜ SAYISINI AZALTTI
İsrailli komutan, Lübnan tarafındaki kayıplarla ilgili olarak da ''Karşı tarafta 4 ölü ve bir kaç yaralı olduğunu biliyoruz'' derken, Lübnan ölü sayısını azalttı.

Lübnan ordusundan yapılan açıklamada çatışmada 2 Lübnan askerinin öldüğü bildirildi. Daha önce 3'ü asker, 1'i gazeteci 4 Lübnanlının öldüğü belirtilmişti.

Ölen gazetecinin, Hizbullah'a yakın El Ahbar gazetesinin 55 yaşındaki muhabiri Assaf Ebu Rahal olduğu kaydedildi.

Lübnan Yüksek Müdafa Konseyi Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, sınırda bugün iki ülke askerleri arasında meydana gelen kanlı çatışmadan sonra Lübnan'ın İsrail saldırılarına tüm imkanlarıyla karşı koyacağı belirtildi.
 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...