NTV

Ortadoğu'da yine silahlar konuştu

Dünya

İsrail'le Hamas arasında mahkum takası sonrası barış görüşmelerinin yeniden başlamasının beklendiği bir anda yine karşılıklı saldırılar gerçekleşti.

İsrali savaş uçakları, Gazze'den bir roket atıldığı gerekçesiyle Gazze'de üç noktayı bombaladı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin dün gece Aşdod liman kenti yakınında açık alanlara isabet ettiğini açıkladı. Roket saldırısı sonrası İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi'nin güneyinde bir depo ile orta kesimlerde bir hedefi bombaladı.

İsrail, Gazze'den kendilerine yönelik herhangi bir saldırdan, tümüyle bölgede yönetimi elinde bulunduran Hamas'ın sorumlu tutulacağını belirtti.

Gazze Şeridi'ndeki görgü tanıkları, uçakların vurduğu hedeflerden birinin, bölgenin güneyinde Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'na ait bir alan olduğunu söyledi.

KADDAFİ'NİN FÜZELERİ GAZZE'DE İDDİASI
İsrail Haaretz gazetesi ise, Hamas'ın geçtiğimiz dönemde nispeten gelişmiş Rus füzelerinin bölgeye kaçak yollardan girişini sağladığını, bunların Libya'da Kaddafi rejiminin düşmesiyle, Libya ordusuna ait yağmalanan askeri depolar kaynaklı silahlar olduğunu iddia etti.

Gazete, omuzdan ateşlenen uçaksavar füzelerin geçtiğimiz yıllarda İran'ın girişimleriyle Gazze'ye girdiğini, ancak Kaddafi rejiminin düşmesinin, bölgeye daha yüksek kaliteli füzelerin girmesine imkan sağladığını savundu.