Ortadoğu son birkaç yıldır "Arap Baharı"nın etkisiyle önemli siyasi ve sosyal değişimden geçiyor. Türkiye'nin de son yıllarda Ortadoğu'ya ilgisi artı. Türk Dış Politikası'nın Ortadoğu'da nasıl algılandığını Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, 7 Ortadoğu ülkesinden 450 elite yüz yüze görüşerek sordu.

Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün 15 Mart-1 Haziran 2013 tarihleri arasında yaptığı anketin sonuçlarını projenin başındaki isim olan Doç. Dr. Savaş Genç, bugün bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

450 ELİTLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞME
Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Genç, Türkiye’nin Ortadoğu elitleri tarafından nasıl algılandığıyla ilgili anket çalışmasının Irak, Mısır, Suriye, Tunus, İsrail, Libya ve Filistin’de aralarında akademisyen, karar alıcı, araştırmacı, gazeteci, sivil toplum örgütleri, basın, sanayi gibi 450 elit ile yüz yüze görüşülerek hazırlandığını söyledi.

Anketin sonuçlarını açıklayan Savaş Genç, Ortadoğu elitlerinin Türkiye’nin son dönem politikalarında İslam dünyasına yaklaştığını, ancak Batı dünyasından da uzaklaşmadığı düşüncesinde olduklarını belirtti.

Ortadoğu'da 7 ülkede yapılan anketin sonuçlarını Doç.Dr. Savaş Genç kamuoyu ile paylaştı.
Ortadoğu'da 7 ülkede yapılan anketin sonuçlarını Doç.Dr. Savaş Genç kamuoyu ile paylaştı.

'BATIDAN UZAKLAŞMADI'
Doç. Dr. Genç,” Bizim yaptığımız ankette Ortadoğu elitleri Türkiye’nin İslam dünyasına yaklaştığını, başka bir soruyla bunu ölçtüğümüzde ise, bunu Batı dünyası ile uzaklaşma olarak algılamadıklarını gördük. Ortadoğu’da böyle algılanmıyor. Bu aynı zamanda eksen kayması var mı? Şeklinde suni olarak çıkarılan tartışmaların da bir kez daha gereksiz olduğunu ortaya koyuyor. ”dedi.

ORTADOĞU'DA MEZHEP GERİLİMİ
Anketin en önemli sonuçlarından biri de, Ortadoğu'da son dönemde mezhepsel gerilimde artış yaşandığını gösteriyor. Genç, “Ankette çıkan başka bir sonuç ise bölgede mezhepsel bir gerilim var. Daha önce Museviler ve Müslümanlar arasında dinsel eksende bir gelirim vardı. Ancak mezhepsel alanda da ciddi bir gerilim olduğunu ve Ortadoğu’da vuku bulan gelişmelerde alınan sonuçların mezhebi referanslarla çok açıklanabileceğini söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

'TÜRKİYE İSLAM COĞRAFYASINDA LİDERLİĞE OYNUYOR'
Bölgede Neo-Osmanlı bir algının olduğuna işaret eden öğretim görevlisi Genç, "Türkiye’nin İslam coğrafyasında liderliğe oynadığı yönünde İslam ülkeleri arasında bir algı var. Bu algı hiç düşük değil. Yüzde 50’lerin üzerinde. Bunlara paralel olarak Ortadoğu elitleri Türkiye’nin uluslararası alanda bölgede önemli bir aktör olduğunu da düşünmeye başladı. Türkiye’nin sadece bölgede değil uluslararası alanda önemli bir aktör olduğu kanısı da var.” dedi.

SURİYE’DEKİ SÜRECİ UZATAN İSRAİL’İN TUTUMU
Konuşmasında anketlerde çıkan sonuçlarda Ortadoğu elitlerinin yüzde 60’ının Türkiye’nin muhalifleri desteklemesini istediğini ifade eden Genç, "Suriye ile ilgili Ortadoğu’nun hayali üniter bir Suriye, İsrail’in hayali ise parçalanmış bir Suriye’dir. Belki de Suriye’deki savaşı devam etmesini izah eden en önemli kırılma noktalarından biri bu” dedi.