'Ortak planlama için Türkiye'ye ekip gönderdik'

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Dempsey, "Ortak planlamalar yapmak için Türkiye'ye ekipler gönderdiğimiz zamanlar oldu" dedi.

Haberler - NTV Haber 26.10.2012 - 09:30

'Ortak planlama için Türkiye'ye ekip gönderdik'

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da basın toplantısı düzenledi.

Dempsey'e basın toplantısında, ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Mark Heiting'in, Suriye'deki krizle ilgili olarak Türkiye'ye asker gönderdikleri şeklindeki açıklaması soruldu.

Orgeneral Dempsey, bu soruya, "Türkiye'ye, özellikle insani yardım bölgeleri, balistik füze savunması ve terörle mücadele konularında birlikte planlamalar yapmak için ekipler gönderdiğimiz zamanlar oldu" şeklinde yanıt verdi.

'5 YILDIR İSTİHBARAT PAYLAŞIMI İÇERİSİNDEYİZ'
Dempsey, ABD'nin 5 yıldır Türkiye ile istihbarat paylaşımı içerisinde olduğunu ve istişarelerle bu 5 yıldan dersler çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

Orgeneral Dempsey'e ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone'nin, Bin Ladin'in öldürülmesindeki yöntemleri Türkiye ile paylaşma konusunda yaptığı öneri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu teklife "koşulların farklı olduğu şeklindeki" yanıtı da soruldu.

Dempsey, "Bu, Başbakan Erdoğan'ın ülkesi, onun bu konuya yaklaşımını sorgulayamam" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...