Ukrayna'da Bakanlar Kurulu'nun toplantısında kabul edilen eylem planına göre, AB Ortaklık Anlaşması'nın 2017 yılına kadar hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, toplantıda yaptığı konuşmada, "Bu anlaşmayı 2017 yılına kadar uygulama gibi çok iddialı ve kısa bir süre belirledik. Çünkü bizim için bu anlaşmayı uygulamak, Ukrayna yasalarını AB normlarına adapte etmek ve Ukrayna'nın AB kurallarına uyduğunu göstermek çok önemli" dedi.

Yatsenyuk, ayrıca, ülkede barışın sağlanması için çok önemli gördükleri "Barış Planı"nın hayata geçirilmesinin emniyet ve silahlı kuvvetleri hiçbir şekilde gevşetmemesi gerektiğini kaydetti. Yatsenyuk, silahlı kuvvetlerin her zaman hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Yatsenyuk, ülkeye barış gerektiğini vurgulayarak, “Savaş bize çok pahalıya mal oluyor. En değerli olan da insan hayatı. Savaşın her günü bize 80 milyon grivnaya (6 milyon dolar) mal oluyor. Bundan dolayı Ukrayna'da barış şart” şeklinde konuştu.

Başbakan Yatsenyuk, ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk illerini kapsayan Donbas bölgesinde yapılacak seçimlerin uluslararası hukuk kuralları ve normlarına uygun olarak düzenlenmesi durumunda, hükümetin bu seçimleri tanıyacağını açıkladı.

Yatsenyuk, "Uluslararası kurallar gözlemcilere izin verilmesi, seçim komisyonu üyeleri üzerinde baskı yapılmaması, siyasi rekabetin sağlanması ve vatandaşların özgürce meclis üyesi adayı olma hakkını kullanabilmesidir. Aksi halde bu seçim değil, çetelerin meşrulaşması olur” ifadesini kullandı.