Libya'nın Misrata kenti 8 haftadır Kaddafi’ye bağlı güçlerin kuşatması ve saldırısı altında bulunuyor. Bugüne dek yüzlerce sivilin öldürüldüğü iddia edilen kentte son olarak batılı iki gazeteci yaşamını yitirdi.

Ölenlerden biri geçen yıl belgesel dalında Oscar adayı olan ‘Restrepo’nun yönetmeni Tim Hetherington. Afganistan'daki Amerikan askerleri üzerine çalışmaları ile 2007 Dünya Basın Fotoğrafları ödülünü alan 41 yaşındaki Hetherington, ABD'de Vanity Fair dergisi için çalışıyordu. Amerikan ve İngiliz vatandaşı olan Hetherington'ın Misrata’daki insani krize dikkat çekmek için çekimler yapmak amacıyla Misrata'da bulunduğu belirtildi.

Amerikalı ödüllü foto muhabiri Chris Hondros da aynı saldırıda yaşamını yitirdi, iki gazeteci de yaralandı.

Saldırıdan sağ kurtulan bir kişi, çatışmaların durduğu bir sırada ön cepheden geri çekilmek isteyen ve aralarında Tim Hetherington'ın da olduğu bir grup gazetecinin bulunduğu noktaya, bir havan topu isabet ettiğini, gazetecilerin bu patlamanın ardından öldüğünü söyledi.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Bu arada Misrata kentindeki doktorlar, dün çoğu havan topu ve keskin nişancı ateşi sonucu yaralanan sivillerden oluşan 100'den fazla kişiyi tedavi ettiklerini söylüyor.

İsyancılar ise Kaddafi güçleri karşısında kentin girişindeki Trablus Caddesi'nin yarısını ele geçirdiklerini açıkladı Ancak bu iddia henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.