Otel patlamasında bilanço artıyor

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde, çoğunlukla yabancıların kaldığı otelde patlama meydana geldi. Saldırıda 16 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Haberler - NTV Haber 09.06.2009 - 20:10

Pakistan'da lüks bir otelde büyük bir patlama meydana geldi. Saldırıda ölenlerin sayısı 16'ya çıkarken, 57 kişi de yaralandı.

Ordunun Svat Vadisi'nde Taliban militanlarına karşı yürüttüğü operasyonun ardından, ülke genelinde güvenlik seviyesini yükselten Pakistan'da, kuzeybatıdaki Peşaver kenti kana bulandı.

Çoğunlukla yabancıların kaldığı lüks otelde meydana gelen patlamada, 16 kişinin hayatını kaybettiği; 3'ü yabancı, 57 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Ölenler arasında İngiliz ve Rus vatandaşlarının bulunduğu da ifade ediliyor. Ölenler arasında iki BM çalışanı da var.


Saldırıının ardından 3 kişinin hala kayıp olduğu belirtilirken, arama kurtarma ekiplerinin binanın çeşitli katlarında sıkışmış insanlar olabileceğini ve dolayısıyla ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini söylüyor.

BOMBA 500 KG AĞIRLIĞINDA
İki araçla birlikte ilk olarak otelin güvenlik görevlilerini etkisiz hale getiren saldırganların, bomba yüklü aracı otelin otoparkına soktukları ve 500 kg ağırlığında olduğu tahmin edilen bombayı patlattıkları belirtildi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Bir hükümet yetkilisi, Pearl Continental Oteli'nin dışında bomba patladığını, olayın intihar saldırısı olup olmadığının araştırıldığını açıklarken, polis yetkilileri ise kuvvetli patlamanın hemen öncesinde silahlı saldırganların otele girdiğini belirtti. Görgü tanıkları da olayı silahlı ve bombalı saldırı olarak tanımladı.

Peşaver kentindeki Amerikan Konsolosluğu'nun kısa süre önce patlamanın meydana geldiği otele taşındığı belirtildi.

Saldırının gece geç saatlerde düzenlenmiş olması, ölü ve yaralı sayısının artması endişesine yol açıyor.

Bölgede elektirik kesintisi yaşandığı ve ambulansların durmaksızın ölü ve yaralı taşıdığı gelen bilgiler arasında.

Yetkililer saldırının, Svat Vadisinde Taliban militanlarına yönelik operasyona misilleme olarak yapıldığını düşünüyor.

Sayfa Yükleniyor...