Öyle bir gaf yaptı ki...

İngiltere seçimlere hazırlanırken, Başbakan Gordon Brown'un yaptığı bir gaf seçim kampanyasını gölgeledi.

Haberler 29.04.2010 - 13:07

Öyle bir gaf yaptı ki...

İngiltere 6 Mayıs'ta seçime gidiyor. Adaylardan Başbakan Gordon Brown'un dün yaptığı bir gafın sandıkları etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu.

Yaka mikrofonunun açık olduğunu unutan Gordon Brown dün sokakta kendisiyle sohbet eden İşçi Partili emekli bir kadından ayrıldıktan sonra yanındaki yardımcısına ''dar kafalı bir kadın'' yorumunu yaptı.

Rochdale kentinde Gordon Brown ile sohbet eden Gillian Duffy, sadık bir İşçi Partili olduğunu anlattıktan sonra konuyu göçmenlere getirmiş ve Doğu Avrupa'dan İngiltere'ye çok fazla sayıda kişinin göç ettiğinden şikayetçi olmuştu.

Brown, Avrupa Birliği ülkeleri içinde işçi hareketinin İngiltere'den diğer ülkelere doğru da cereyan ettiğini söyleyerek, Gillian Duffy ile sohbetini gülerek dostane bir havada sona erdirdi.

Ancak daha sonra Brown yardımcısına, "dar kafalı bir kadın" yorumunu yaptı. Üzerindeki yaka mikrofonunun açık olduğunu unutan Gordon Brown'un bindiği arabada Gillian Duffy'yi bağnaz diye küçümsemesi kayıtlara geçti.

Dün BBC radyosuna konuk olduğu sırada ses kaydı kendisine dinletilen Gordon Brown derhal özür diledi. Ancak Gillian Duffy Brown'un özrünü kabul edip etmediğini açıklamadı.

Tekrar Rochdale'e giderek Gillian Duffy'yi evinde ziyaret eden ve özrünü şahsen ileten Gordon Brown, İşçi Partisi üyelerine de yazılı bir mesajla yaptığı gaftan dolayı özür dilediğini bildirdi.

Fakat gaf haberi dün televizyonlarda manşete otururken bugün gazetelerin ön sayfalarında da aynı konu geniş biçimde yer alıyor.

Gordon Brown, bu olaydan önce anketlerde Muhafazakar liderin ardından gidiyor ve kimilerinde Liberal Demokratların da arkasına düşmüş görünüyordu.

Öte yandan seçimlerden üç ana rakip bu akşam üçüncü ve son kez televizyon açık oturumunda kozlarını paylaşıyor.

İktidardaki İşçi Partisi'nin lideri Gordon Brown, ana muhalefetteki Muhafazakarların genel başkanı David Cameron, ve ilk iki televizyon tartışmasındaki performansıyla anketlerde sürpriz bir çıkış yapan üçüncü büyük parti Liberal Demokratların temsilcisi Nick Clegg bu akşam ekranlarda İngiltere ekonomisini tartışacak.

Sayfa Yükleniyor...