Dünya gündemini değiştiren WikiLeaks’te yeni belgeler yayınlanmaya devam ediyor.

Son olarak yayınlanan Amerikan kriptolarında yine Azerbaycan'ın 'first lady'si Mihriban Aliyeva da yer alıyor. Daha önce yayınlanan Wikileaks belgelerinde "estetikten yüzünün ifadesizleştiği" iddia edilen Aliyeva'nın şimdi de kıyafetleri ve dekoltesi ile ilgili yorumlar yayınlandı.

ABD’nin Bakü Büyükelçiliği’nde maslahatgüzar olarak görev yapan Charge Donald Lu’nun 27 Ocak 2010 tarihli rapor, başta Aliyevler olmak üzere Azerbaycan’ın güçlü ailelerini konu alıyor.

Lu'nun kaleme aldığı belgede Azeri 'first lady'nin Haydar Aliyev Vakfı başkanı olarak, okul, hastane gibi kurumlar açarak, kamuoyu nezdinde kendisi için iyi imaj çizmeye çalıştığı belirtiliyor. "Aliyeva, UNESCO İyi Niyet Elçisi olmasına karşın yetersiz bir siyasi donanıma sahip" yorumu yapılan belgede, 'first lady'nin kıyafetleri hakkında "Batı dünyasında bile provokatif karşılanacak türden dekolte elbiseler tercih ediyor" değerlendirmesi yapılıyor.

AZERBAYCAN ORTAÇAĞ'daki GİBİ YÖNETİLİYOR
Maslahatgüzara göre Azerbaycan, “Ortaçağ’da Avrupa’da hüküm süren feodalizmine benzer bir tarzda” yönetiliyor.

Ülkede belli bölgelerin ve belli ekonomik sektörlerin sahibi olan aileler olduğunu söyleyen Lu, "Bu aileler, hem kendi aralarındaki centilmenlik anlaşması gereği birbirinin alanına müdahale etmiyor, hem de devlet içindeki etkilerini kullanarak, yabancı yatırımcıların gelip kendileriyle rekabet etmesini engelliyorlar" ifadesini kullanıyor.

SİYASİ DONANIMI YETERSİZ
Belgede, Azerbaycan’a hükmeden ikinci büyük aile olan Paşayevlere de ayrıntılı bir şekilde değinilmiş.

Raporda, Mihriban Aliyeva'nın amcası olan Hafız Paşayev’in, gerek Bakü’ye gelen Amerikan diplomatları gerekse de Washington yönetimi açısından, işbirliğine açık olması nedeniyle, dikkate değer bir isim olduğunun altı çiziliyor.