Pabuç atmanın bedeli 3 yıl

ABD eski Başkanı George W. Bush'a ayakkabı fırlatan El Zeydi, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12.03.2009 - 11:07

Pabuç atmanın bedeli 3 yıl

ABD'nin eski Başkanı George Bush'a Bağdat'taki basın toplantısı sırasında ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye, yabancı bir lidere saldırmak suçundan 3 yıl hapis cezası verildi.


Bugün Bağdat'ta gerçekleşen duruşma, başkentte sıkı korunan Yeşil Bölge'de yerel saatle 11.00'de başladı.

El Zeydi'nin davası 19 Şubat'ta başlamıştı.

İŞGALE CEVAP VERDİM
Genç gazeteci duruşmada suçsuz olduğunu ve eyleminin işgale karşı doğal bir cevap olduğunu söyledi.

El Zeydi hakkındaki karar okunurken, "Çok yaşa Irak!" diye bağırdı.

El Zeydi'nin savunmasında Bush'un davetiye olmadan, habersiz bir şekilde geldiği ve gezisinin resmi gezi olmadığı, bu yüzden de El Zeydi'nin mahkum edilemeyeceği iddia ediliyordu.

Ancak Irak Başbakanlık ofisi, gezinin resmi olduğunu söylemişti.

AĞABEYİ: ADALETE GÜVENMİYORUZ
Kararın ardından El Zeydi'nin ağabeyi Uday, ''kardeşimin hayatından endişe ediyoruz. Cezasını Irak dışında çekmesini talep edeceğiz'' dedi.

Uday El Zeydi duruşmadan sonra yaptığı açıklamada, mahkemenin adil ve dürüst olmadığını, adalete güvenlerini yitirdiklerini, kararın önceden hazırlanmış olduğunu düşündüklerini söyledi.

Uday, ''Kardeşimin hayatının artık tehlike altında olduğuna inanıyoruz. 3 yıl hapis cezasını çekmekte olduğu sırada öldürülebilir. Bu nedenle kardeşimizin cezasını Irak dışında çekmesini talep edeceğiz' dedi.

Savunma heyeti başkanı Diya el Sadi de ''Verilen hüküm adil değil, mahkeme heyetine sunduğumuz taleplerin hiç biri göz önüne alınmadı, temyize gideceğiz'' dedi.

30 yaşındaki gazeteci Muntazar El Zeydi, 14 Aralık 2008'de, Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı yapan ABD eski başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını fırlatmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...