Pakistan Afganistan sınırına asker yığıyor

Pakistan ordusunun, Amerikan askerlerinin kuzeybatı sınırına asker konuşlandırması üzerine Afganistan sınırındaki Citral ve Dir bölgelerine asker yığmaya başladığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 19.10.2011 - 11:31

Pakistan Ordu Sözcüsü General Ahtar Abbas, sınır güvenliğini sağlamak ve Afganistan'dan gelmesi muhtemel terör saldırılarına karşılık vermek amacıyla kuzeybatı sınırındaki Citral ve Dir bölgelerinde asker konuşlandırılmaya başlandığını açıkladı.

Amerikan askerlerinin Pakistan sınırına konuşlanmasına karşılık olarak Pakistan'ın asker yığdığı sorusu üzerine, Abbas: ''Afganistan'dan gelen bütün tehditlere karşı sınır boyu güvenliğini arttırmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Pakistan Ordu Komutanı General Eşvak Kayhani, Parlamentonun savunma komitesinde bu sabah yaptığı konuşmada, ABD'nin Pakistan sınırına asker yığmasından duydukları rahatsızlığa değinerek, ABD'nin Pakistan topraklarında tek taraflı bir eyleme geçmeden önce ''10 kez düşünmesi gerektiğini'' ifade etmiş, Pakistan'ın Afganistan ya da Irak gibi olmadığını vurgulamıştı.

KURRAM'DA 6 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ
Güvenlik güçlerinin Afganistan sınırı yakınlarındaki Kurram'da düzenlediği operasyonda altı militan öldürüldü.

Bölgedeki güvenlik kaynakları, Molla Tufan gurubu olarak bilinen teröristlere karşı başlatılan saldırıda 6 militanın silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildiğini bildirdi.

Pakistan ordusu, kuzeybatıdaki Afganistan sınırında güvenlik önlemlerini son dönemlerde arttırarak bölgede zayıflayan devlet otoritesini kısa süre önce yeniden sağlamayı başarmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...