Pakistan patlamayla sarsıldı:105 ölü

Taliban ile mücadelesi süren Pakistan son günlerin en kanlı saldırısını yaşadı. Peşaver'de bir pazar yerinde gerçekleşen saldırıda ölenlerin  sayısı 105'e çıktı.

28.10.2009 - 10:24

Pakistan patlamayla sarsıldı:105 ölü

Pakistan'ın Peşaver kentindeki bir pazar yerinde meydana gelen patlamada, 105 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

Bölgedeki bir hastaneden yapılan açıklamada, ölü sayısının artabileceği belirtildi.

Saldırıda ölenlerin aralarında, çok sayıda kadın ve çocuk bulunuyor. Taliban militanları ise Pakistan ordusunun Güney Veziristan'daki operasyonuna son vermemesi halinde, başka saldırılar da düzenleyecekleri tehdidinde bulundu.

Saldırı, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 3 günlük Pakistan ziyaretine denk geldi.

YENİ BİR SAYFA AÇIYORUZ
Clinton ise, ilk kez geldiği Pakistan'ın başkenti İslambad'da temaslarına başlamadan önce yaptığı açıklamada, Pakistan'la ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarını söyledi.

ABD'nin Pakistan ile ilişkilerinde yanlış anlamalar geliştiğini kaydeden Clinton, aralarında ekonomik yardımın güçlendirilmesi ve demokratik kurumların geliştirilmesinin bulunduğu "halkın ihtiyaçları" konusundaki ilişkilere yeniden yoğunlaşmayı taahhüt etti.

Pakistanlı yetkililerle görüşmelerinde ele alacağı konulardan birinin Afganistan olcağını belirten Clinton, 3 gün sürecek ziyareti sırasında birçok sivil yatırım anlaşması yapılacağını da belirtti.

GÜNEY VEZİRİSTAN'DA OPERASYONLAR SÜRÜYOR
Pakistan, ordunun 17 Ekim'de Afganistan sınırındaki Güney Veziristan bölgesinde Taliban militanlarına karşı başlattığı geniş kapsamlı operasyonlardan sonra olası misilleme saldırılarına karşı teyakkuz durumundaydı.

Ordu, BM tesislerine, ordu karargahlarına ve polis karakollarına düzenlenen, 150 kişinin öldüğü saldırılardan sonra Güney Veziristan'daki operasyonları başlatmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...