Pakistan: Türkiye D-8'i daha etkin hale getirebilir

Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, Türkiye'nin, D-8 dönem başkanlığı süresinde örgütü daha etkin hale getirebileceğini belirterek, "Türkiye'nin ekonomik etkisi diğer üye ülkelere göre çok daha büyük" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.10.2017 - 12:06

Pakistan: Türkiye D-8'i daha etkin hale getirebilir

Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Konseyinin 17. oturumunun ardından açıklama yaptı.

Asıf, düzenlenen konsey oturumunda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun gelecek yıl tekrar Türkiye'de bir araya gelinmesi yönünde öneride bulunduğunu anlattı.

İslam ülkelerindeki sorunlara değinen Asıf, Müslümanların dünya genelinde farklı coğrafyalarda etnik temizlik ve soykırımla karşı karşıya olduğu ve Müslümanların hedef alındığını vurguladı.

Asıf, "Filistin, Keşmir ve Arakan gibi farklı bölgeler çok ciddi zulümlere maruz kalıyor. Bazı Müslüman ülkeler korkunç trajediler yaşıyor. Teşkilat, bu konularla ilgilenmeye devam etmeli. D-8 Teşkilatı Sekreterliğinin, örgütün görev ve yetkilerini genişletme konusu üzerine çalışması yönünde öneride bulunuldu." diye konuştu.

Hoca Muhammed Asıf, Sadece D-8 Teşkilatının değil, diğer bir Müslüman ülkeler organizasyonu olan İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) da Müslümanların bulunduğu coğrafyadaki sorunları ele aldığına işaret etti.

Müslümanların karşı karşıya kaldığı problemlere yönelik etkili çözüm üretebilecek herhangi bir platformun memnuniyetle karşılanacağını belirten Asıf, büyük ölçekte doğal kaynak ve daha genç nesle sahip olmasına rağmen, dünyanın bazı bölgelerindeki Müslümanların şu anda oldukça kötü durumda bulunduğunu kaydetti.

"D-8 ÜLKELERİ ENERJİ ALANINDA BİRLİKTE PROJELER ÜRETEBİLİR"

Asıf, Türkiye'nin D-8 Teşkilatı içindeki önemine değinerek, "Türkiye, diğer D-8'e üye ülkelerle kıyaslandığında çok daha büyük bir ekonomiye sahip ve Türkiye'nin ekonomik etkisi diğer ülkelere göre çok daha büyük. Türkiye, D-8'in iki yıllık dönem başkanlığını yürüteceği süre içinde örgütte önemli rol oynayabilir ve örgütü daha etkin hale getirebilir" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Enerji konusu, (D-8 ülkeleri arasında) iş birliği yapılabilecek alanların başında geliyor" şeklindeki ifadelerine ilişkin, Asıf, üye ülkelerin hidrokarbon arama ve üretim faaliyetleri gibi alanlarda birlikte projeler üretebileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...