Pakistan ve Hindistan uzlaşma hazırlığında

Pakistan ve Hindistan arasında geçen sene Şubat ayında yeniden başlayan barış görüşmelerinin sonuncusu  Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de başladı.

27.07.2011 - 11:59

Pakistan ve Hindistan uzlaşma hazırlığında

İki komşu ülke arasında bir yıl aradan sonra ilk defa üst düzey bir görüşme gerçekleşiyor. Pakistan'da, geçen hafta göreve başlayan ilk kadın Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, Hintli meslektaşı Somanahalli Mallaiah Krishna ile bir araya gelmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Hindistan ile ön yargılardan uzak, sürdürülebilir gerçek bir ilişki arzuladıklarını söyledi.

'PAKİSTAN HİNDİSTAN'LA İŞBİRLİĞİ İÇİN SABIRSIZLANIYOR'
İki komşu ülke arasındaki barış görüşmelerinin geçmişteki olaylara bağımlı kalmaması gerektiğini belirten Khar, ''Pakistan bölgesel istikrar ve karşılıklı çıkarlar için Hindistan ile işbirliği yapmaya sabırsızlanıyor'' dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Krishna ise, bölgede istikrarlı ve müreffeh bir Pakistan görmeyi istediklerini belirterek görüşmelerin olumlu sonuçlar vereceğine inandığını kaydetti.

Pakistan ile Hindistan 2008 yılında 166 kişinin hayatını kaybettiği Mumbai saldırılarından sonra 2004 yılında başlayan barış görüşmelerine ara vermiş, iki ülke geçen sene Şubat ayında yeniden müzakerelere başlamıştı.

GÜNDEMDE KEŞMİR DE VAR
Toplantıda Dışişleri bakanlarının gündeminde Keşmir bölgesinin de yeraldığı belirtilirken, Pakistanlı bir bakanın uzlaşma toplantısı öncesi Keşmirli ayrılıkçı liderlerle görüştüğünün iddia edilmesi şaşkınlık yarattı.

Uzmanlar iki ülkenin karşılıklı güvensizliğinin boyutlarının büyük olduğunu ancak hükümetlerin ilişkileri iyileştirmede kararlı göründüğünü ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...