Pakistan'da Aşure günü saldırısı

Pakistan'da Aşure günü anma etkinliklerinde düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 38'e çıktı.

Anadolu Ajansı 28.12.2009 - 17:34

Pakistan'da Aşure günü saldırısı

Pakistan'ın en büyük şehirleinden olan Karaçi'de, Şiileri hedef alan saldırıda ölenlerin sayısı 38'e yükseldi, patlamadan sonra sokak aralarına yönelen öfkeli kalabalık da 500 iş yerini ve 50'den fazla arabayı ateşe verdi.

Karaçi MLO Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Karrar Hüseyin, şimdiye kadar 38 kişinin öldüğünü, bir kısmı ağır olmak üzere 95 kişinin de hastanede tedavi altında olduğunu söyledi.

Patlamadan sonra Cinnah Caddesi üzerinde bulunan Şii camisinde toplanan bir grup, sokak aralarına yönelerek bazı iş yerlerini ve otomobilleri yaktı.

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, gece boyu devam eden eylemlerde 500 iş yeri ile 50'den fazla otomobilin ateşe verildiğini bildirdi. Malik, patlamayı ve provokatif eylemlerin arkasında kimlerin olduğunu bulacaklarını belirterek, olay hakkında derinlemesine soruşturulmanın başlatıldığını söyledi.

Sind eyalet valiliği, Karaçi ve civarında tatil ilan edildiğini, ayrıca kentte bugün toplu ulaşımın yapılmayacağını açıkladı. Saldırının olduğu yeri ziyaret eden Sind eyaleti başbakanı İşrat-ul İbad, saldırıda hayatını kaybetmiş kişilerin ailelerine 500 bin Rupi (9 bin TL)ödeneceğini açıkladı.

Pakistan güvenlik birimleri, Muharrem ayı nedeniyle provokatif eylemlerin olacağı istihbaratını aldıkları gerekçesiyle ülke genelinde güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkarmıştı.

Karaçi'de dün Şiilerin matem için toplandıkları sırada, bir saldırgan üzerine bağladığı patlayıcıyla kalabalık grubun içine girerek kendisini havaya uçurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...