Pakistan'da siyasi gerilim yeniden tırmanıyor. Anayasa Mahkemesi'nin Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari ve kabine üyelerinin yolsuzluktan yargılanmasının yolunu açan kararının ardından, savunma bakanı ve çok sayıda üst düzey yetkiliye yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu 8 bini aşkın yolsuzluk dosyasıyla ilgili olarak savunma bakanı ve yaklaşık 250 üst düzey yetkiliye yurtdışına çıkış yasağı getirdiğini duyurdu.

Çin'e gitmeye hazırlanan Savunma Bakanı Ahmet Muhtar, İslamabad Havaalanı'ndan geri dönmek zorunda kaldı. Muhtar, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, savaş gemisi alımında görüşmeler için Çin'i ziyaret amacıyla gittiği havaalanında ülkeyi terk etmesinin engellendiğini söyledi. Muhtar ile ilgili soruşturma konusu ise henüz bilinmiyor.

Pakistan haber ajanslarına göre hakkında soruşturma açılanlar listesinde İçişleri Bakanı Rahman Melik ve Savunma Bakanı Ahmed Muhtar'ın da isimleri bulunuyor.

Başta Amerikan destekli Devlet Başkanı Zerdari olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkili, eski devlet başkanı Pervez Müşerref'in 2007'de yürürlüğe koyduğu af uygulaması sayesinde yolsuzluk davalarından muaf tutulmuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin dün bu affı kaldıran kararının ardından, hükümette tedirginlik var. Devlet Başkanı Zerdari'nin sözcüsü ise son günlerde konuşulan darbe iddialarını yalanlıyor.