Güney Veziristan'da Taliban ve El Kaide'ye karşı girişilen harekat üç gündür şiddetli çatışmalarla devam ediyor. Pakistan ordusu şu ana kadar 70'e yakın militan öldürdüğünü söylüyor, Taliban ise kayıp vermediğini bildiriyor.

Pakistan ordusu, Taliban'ın kalesi olan bölgeyi kuşatma altına almak amacıyla Afganistan sınırına yakın dağlık bölgede beş geçici üs oluşturdu.

Üç gündür devam eden çatışmalarda iki taraf da diğerine büyük kayıplar verdirdiğini öne sürüyor.

Bölgede yaşayanlar da onlarca kişinin öldüğünü söylüyorlar.

İLETİŞİM OLANAKLARI ÇOK KISITLI
Ama Güney Veziristan'da yerli ya da yabancı gazetecilerin faaliyet göstermesi çok zor ve tehlikeli olduğundan kayıplar ve çatışmaların gidişi konusunda ayrıntılı haber alınamıyor.

Taliban'ın Tiarza bölgesindeki telekomünikasyon kulesini imha etmesinden sonra bölgedeki iletişim olanakları da kesintiye uğramış durumda.

Geçen hafta çatışmalar yüzünden en az 20 bin kişi bölgeyi terkederek yakındaki Dera İsmail Khan'a sığınmışlardı.

Dera İsmail Khan'da göç konusunda pek bir hazırlık olmadığı ve göçmenlerin yardım almakta zorlandığı kaydediliyor.

TALİBAN DA AĞIR SİLAHLARLA KARŞILIK VERİYOR
Güney Veziristan'ın çeşitli bölgelerinde Taliban ile Pakistan güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların gece boyunca devam ettiği bildiriliyor.

Bölgeler gelen haberlere göre Taliban da ordunun ateşine ağır silahlarla karşılık veriyor. Taliban'ın bir sözcüsü onlarca asker öldürdüklerini ve tek bir kayıp vermediklerini öne sürdü.

Operasyon öncesindeki bir kaç gün içinde Pakistan'ın çeşitli bölgelerinde meydana gelen saldırılarda 150'den fazla kişi ölmüştü. Taliban'ın intikam saldırılarında bulunması ihtimaline karşı ülke genelinde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Ordu, aylardır Güney Veziristan çevresine yığınak yapıyordu.

Hükümet de, militanlarla mücadele etmesi konusunda Amerikan yönetiminden yoğun baskı görüyor.