Pakistan'da insani dram büyüyor

Pakistan'ın kuzeybatsındaki çatışmalardan kaçan sivillerin sayısı 1,3 milyona yaklaştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise sivillerin hedef alındığını söylüyor.

Anadolu Ajansı 12.05.2009 - 14:36

Pakistan'da insani dram büyüyor

Pakistan'ın kuzeybatısındaki çatışmalar sebebiyle bölgeden 1.3 milyon sivilin kaçtığı bildirildi.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Ağustos ayından bu yana bölgeden kaçan sivil sayısının 1.3 milyon olduğu belirtildi.

Tuğgeneral Aamer Rıza Kureşi, düzenlediği basın toplantısında, bu rakama, Svat vadisinde hükümete bağlı güçlerle Taliban militanları arasında yaşanan çatışmalardan kaçanların yanı sıra, geçen yıl Ağustos ayında başlatılan Bajur sınır bölgesindeki operasyon sırasında bölgeden kaçan sivillerin de dahil olduğunu söyledi.

HEM TALİBAN HEM ORDU SİVİLLERİ VURUYOR
İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, Taliban'ın ve düzenlediği operasyonlarla Pakistan ordusunun Svat vadisinde sivillerin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Örgütün Asya Direktörü Brad Adams yayımladığı bildiride, "Taliban'ın insanların başını kesmesi ve halkı canlı kalkan olarak kullanması orduya açık çek vermemelidir" dedi.

Bildiride, sivillerin öldürüldüğüne ve Pakistan ordusunun hava bombardımanlarında mal mülklerinin tahrip olduğuna dair bilgiler geldiği belirtilerek, yöre sakinlerinin anlattığına göre, Taliban'ın sivillerin kaçmasını önlemek için kentlerin civarına mayın döşediği ve böylece ordunun saldırı düzenlememesi için sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı kaydedildi.

Afganistan'daki savaştan ders çıkarılması gerektiği ifade edilen bildiride, Taliban'ın yeniden ortaya çıkmasının engellenmesi için tek çarenin, sivillere insanca ve saygılı davranılması ve acılarının mümkün olan en alt seviyeye indirilmesinin sağlanması olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...