Pakistan’da intihar saldırısı: 17 ölü

Bir hafta içinde ikinci kez Pakistan polisinin hedef alındığı saldırı, Svat Vadisi’ndeki bir polis eğitim merkezine düzenlendi. Saldırı sonrasında düzenlenen operasyonda ise 18 militan öldürüldü.

30.08.2009 - 11:19

Pakistan’da intihar saldırısı: 17 ölü

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Svat Vadisi’nde yer aln Mingora'da, polis adaylarının eğitim aldığı karakola düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 17 kişi öldü, pek çok kişi de yaralandı.

Bölge yetkilisi Mian İftikhar Hüseyin, saldırganın, polis adayı kılığına girerek eğitim alanına geldiğini ve burada kendisini havaya uçurduğun belirtti.

Saldırı sonrasında Pakistan güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 18 militan öldürüldü.

Pakistanlı yetkili, saldırıdan sonra şüphelileri takibe alan güvenlik güçleriyle militanlar arasında

kentin dışında çatışma çıktığını belirtti. Perşembe günü de Afganistan-Pakistan sınırındaki bir Pakistan polis noktası intihar saldırısının hedefi olmuş ve çoğunluğunu polislerin oluşturduğu 22 kişi hayatını kaybetmişti.

Yaşanan bu iki saldırı, Pakistan Talibanı’nın lideri Baitullah Mesud’un 5 Ağustos’ta ABD Ordusu tarafından öldürülmesinden sonra gerçekleşen ilk saldırılar olması nedeniyle dikkat çekiyor.

Yakın bir zamana kadar Taliban'ın kontrolünde bulunan Svat vadisi, sık sık güvenlik güçleriyle militanlar arasında çatışmalara sahne oluyor.

Pakistan hükümeti Mart ayında Taliban'ın saldırılarını durdurması için bölgede şeriat ilan edilmesine onay vermişti.Ancak Taliban'ın denetimine genişletmesi üzerine operasyon başlatıldı. Çatışmalar nedeniyle Svat Vadisi’nde 2 buçuk milyon kişi evlerini terketmek zorunda kalmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...