Pakistan’da taraflar uzlaşmaya hazır

Pakistan'da Başbakan Yusuf Rıza Gilani ile muhalefet lideri Navaz Şerif, ‘uzlaşmaya’ hazır olduklarını bildirdi.

Anadolu Ajansı 22.03.2009 - 16:59

Pakistan’da taraflar uzlaşmaya hazır

Başbakan Gilani, Şerif ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "elinde zeytin dalıyla, Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari'nin terörizm ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya bulunan ülkenin geniş bir uzlaşmaya gereksinimi bulunduğuna dair mesajıyla birlikte Navaz Şerif ile görüşmeye geldiğini" belirtti.


Gilani, "Uzlaşma istediklerini, Navaz Şerif'in de buna olumlu cevap verdiğini ve bundan ötürü kendisine teşekkür ettiğini" kaydetti.

Navaz Şerif de açıklamasında, hükümetle işbirliği yapacaklarını belirtti ve eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref döneminde yapılan ve devlet başkanının yetkilerinin genişletilmesini öngören anayasa değişikliğinin yürürlükten kaldırılmasını ve 2006'da eski başbakan Benazir Butto'yla birlikte imzaladığı demokrasi sözleşmesinin uygulanmasını istediğini söyledi.

Pakistan hükümeti, Yüksek Mahkemeden, muhalefet lideri Navaz Şerif ve kardeşi Şahbaz Şerif'e seçim yasağı hükmünü durdurmasını istemişti.

Yüksek Mahkeme, geçen yıl yapılan ara seçimle Pencap eyaleti başbakanı seçilen Şahbaz Şerif'in seçim zaferini iptal etmiş, Navaz Şerif'in seçim yasağını da onaylamıştı.

Yüksek Mahkemenin kararı, ülkeyi siyasi krize sürüklemişti. Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, krizi aşmak amacıyla ilk adım olarak, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in görevden aldığı Başyargıç İftihar Çaudri'nin, muhalefet ve avukatların isteği doğrultusunda görevine iade edilmesini kararlaştırmıştı.

Çaudri, emekli olan başyargıcın yerine bugün görevi devralmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...