Pakistan'dan 50 kat daha çok harcıyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Pakistan'da yaptığı açıklamada, "Biz kişi başında yılda 400 dolar sağlık harcaması yapıyoruz. Pakistan 8 dolar" dedi.

Anadolu Ajansı 31.03.2010 - 10:50

Pakistan'dan 50 kat daha çok harcıyoruz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Pakistan'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Pakistan Ulusal Sağlık Enstitüsünü (NHİ) ziyaret etti.

NHİ'de Pakistan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Huşmed Aktar Laşhari tarafından karşılanan Akdağ, ülkenin sağlık sistemi hakkında bilgi aldı ve bakanlık bünyesinde bulunan laboratuvarlarda incelemelerde bulundu.

Bakan Akdağ, ziyaretten sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, aynı gelir grubundaki ülkeler arasında sağlık göstergeleri açısından en iyilerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kişi başına yıllık 400 dolar sağlık harcaması yaptığını, Pakistan'ın ise sağlığa 8 dolar harcadığını belirten Akdağ, Pakistan ile 2004 yılında imzalanan anlaşmayı hatırlatarak, iki ülke arasında sağlık sistemi, insan kaynakları, ilaç ve aşı üretimi konularında birlikte çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.

Türkiyede hiç kimsenin parası olmadığı için sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmadığını vurgulayan Akdağ, ''Bütün vatandaşlarımızı sağlık imkanlarımızdan faydalandırmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Sağlık Bakanı Akdağ, bu akşam çocuk ve yanık tedavilerinin yapıldığı hastahanelerde incelemelerde bulunacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...