Pakistan'dan ABD'yi kızdıracak hamle

Pakistan hükümetiyle dört yıldan beri savaşan Pakistan Talibanı ile Pakistan arasında barış görüşmeleri başladı. ABD, ilişkileri kopma noktasına gelen Pakistan'ın Taliban'la görüşmesine sıcak bakmıyor.

10.12.2011 - 12:16

Pakistan'dan ABD'yi kızdıracak hamle

Pakistan Talibanı'nın Bacur fraksiyonu komutanı ve Pakistan Talibanı'nın iki numaralı ismi olan Muvli Fakir Muhammed, Pakistan hükümetiyle barış görüşmelerinde bulunduklarını doğruladı.

Muhammed, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ''Görüşmelerimiz doğru yönde ilerliyor. Eğer görüşmeler başarılı olursa önce Bacur'u, daha sonraysa Svat, Muhmand, Orakzai ve Güney Veziristan aşiret bölgesini içine alan bir anlaşma imzalamaya muvaffak oluruz'' diye konuştu.

Pakistan hükümetinin örgüt üyesi 145 militanı bir iyi niyet jesti olarak serbest bırakması üzerine ateşkes sözü verdiklerini belirten Muhammed, Pakistan ve Afganistan'ın, ''yabancı işgallerine'' karşı birlik olması gerektiğini kaydetti.

Pakistan'ın Afganistan sınırı boyunca uzanan Peştun bölgesinin kuzeydoğu ucunda yer alan Bacur'daki Taliban fraksiyonunun komutanı olan Mahmud, El Kaide terör örgütüne yakın bir isim olarak biliniyor.

PAKİSTAN AÇIKLAMA YAPMADI
Eylül ayında yaptığı bir açıklamayla ''barışa bir şans tanıma'' ve Pakistanlı militanlarla görüşme sözü verdiği bilinen Pakistan hükümetinden ise henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

ABD GÖRÜŞMELERE SICAK BAKMIYOR
ABD'nin, milyarlarca dolar yardım yaptığı Pakistan ile ABD'li yetkililerce terörist bir örgüt olarak tanımlanan, daha çok Pakistan Talibanı adıyla tanınan Tehrik-i Taliban Pakistan adlı örgüt arasında barış görüşmeleri yapılmasına sıcak bakmadığı biliniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...