Pakistan Ordu, yaptığı açıklamada intihar saldırısı sonrasında militanların aranmasına devam edildiğini ve Svat Vadisi’nde, 15'i son 24 saatte olmak üzere en az 45 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

İlişkili Haberler


Ordu adına yapılan açıklamada, militanları yakalamak amacıyla operasyon başlatan Pakistan askerlerinin birçok bölgede direnişle karşılaştığı, çatışmaların bugün erken saatlere kadar sürdüğü bildirildi. Açıklamada ayrıca Svat Vadisi’nin kontrolünün ele geçrilmesi için başlatılan operasyonlar sonucunda bölgede güveliğin tekrar tesis edilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Operasyonlarda iki askerin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Dün gerçekleşen intihar saldırısında bir polis merkezine düzenleen saldırıda 17 polis adayı öldürülmüştü. Bu, Pakistan Ordusu’nun Svat Vadisi’ndeki Taliban güçlerine yönelik operasyonun başlamasından bu yana gerçekleşen en büyük saldırıydı.

TALİBAN NATO KONVOYUNA SALDIRDI
Pakistan Ordusu’nun operasyonları sürerken, Pakistan'dan Afganistan'a yakıt taşıyan NATO

Konvoyu militanların hedefi oldu. saldırıda 20'den fazla araç havaya uçuruldu.

Pakistan polisi Belucistan eyaletindeki sınır geçişinde saldırıya uğrayan NATO konvoyunun, Pakistan'ın Karaçi limanından Afganistan'ın Kandahar kentine yakıt taşıdığını, henüz kimsenin üstlenmediği saldırıda 2 kişinin yaralandığını belirtti.

Saldırının, uzaktan kumanda edilen patlayıcı düzeneğiyle, sınırın trafiğe kapalı olduğu sırada yapıldığı kaydedildi.

Afganistan'daki NATO birliklerine teçhizat taşıyan konvoylar sık sık Taliban saldırılarına hedef oluyor.