Pakistan'ın Taliban'a tarruzu sürüyor

Pakistan'ın kuzeybatısında Taliban'a karşı operasyon sürüyor. Yapılan bir araştırmaya göre bölgede kontrol çoğunlukla Taliban'ın elinde.

14.05.2009 - 12:04

Pakistan ordusu, 670 bin sivilin kaçtığı ve 200 bininin mahsur kaldığı ülkenin kuzeybatısındaki Svat vadisinde Taliban'a karşı taarruzunu bugün de sürdürüyor.

Pakistan ordusu, operasyonun 19. gününde, eskiden turistik bir bölge olan ve 2 yıl kadar önce Taliban'ın eline geçen Svat vadisinde militanlara ait olduğu düşünülen yerleri bombardıman ediyor.

Askeri yetkililer, Dir ve Svat bölgelerinde Taliban'a ait gizli silah deposu ve mağaraların bombalandığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2 Mayıstan beri çatışma bölgelerinden kaçan sivillerin sayısının 500 bin ila 670 bin olduğunu açıklarken, 200 bin civarında sivilin de çatışmaların ortasında mahsur kaldığı ve ilk kez Buner bölgesinde Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün (CICR) sivillere yardım ulaştırabildiği bildirildi.

CICR Pakistan tıbbi koordinatörü Bart Janssens, çatışmalardan en fazla etkilenen Buner bölgesinde ne elektrik ne de su bulunduğunu, dükkanların büyük bölümünün kapalı ve gıda ürünlerinin satışının çok ender olduğunu belirtti.

TALİBAN DAHA ÇOK SÖZ SAHİBİ
BBC tarafından hazırlanan bir harita ise, Pakistan hükümetinin, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve çevresindeki bölgelerin sadece yüzde 38'ini kontrolü altında tuttuğunu ortaya koydu.

Bu durum, Svat vadisi gibi yerlerde Taliban'ın hükümetten daha fazla söz sahibi olduğunu gösteriyor.

İngiltere Başkanı Gordon Brown'la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ise, araştırmanın "doğru olmadığını" söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...