İlişkili Haberler

Dünyayı sarsan belgelerin sızıdırılmasıyla ilgili olarak hukuki danışmanlık firması Mossack Fonseca’nın Panama’daki genel merkezine polis operasyon düzenledi.

Başkent Panama City’deki ofise gelen polis ekipleri, binada arama başlattı.

Polis ve organize suçlar birimi yetkilileri tarafından düzenlenen operasyonda, herhangi bir olay yaşanmadı.

Başsavcılık açıklamasında, baskının amacının, şirketin yasadışı faaliyetlerle bağlantısını ortaya çıkaracak belgeleri ele geçirmek olduğu ifade edildi.

Yaklaşık 11 milyon belgenin sızdığı şirket, daha önce herhangi bir yasadışı faaliyette bulunmadıklarını açıklamıştı.

İlişkili Haberler

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait 11,5 milyon sayfalık doküman 3 Nisan'da "Panama belgeleri" adı altında medyaya servis edilmişti.

Sözkonusu belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla off-shore şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve "vergi cenneti" olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki "off-shore şirketlere” dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

İlişkili Haberler

Sızdırılan belgelerde aralarında devlet başkanlarının da olduğu 100'den fazla politikacının yanı sıra birçok küresel şirket ve ünlü simanın da adı geçiyor.

Büyük yankı yaratan belgelerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakın arkadaşları, Suriye lideri Beşşar Esed'in kuzenleri, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in kayınbiraderi ve futboldan 6 yıl men edilen UEFA Başkanı Michel Platini'nin isimleri var.

Belgelerin sızdırılmasının ardından İzlanda Başbakanı David Gunnlaugsson istifa etmişti.

Belgelerde adı geçen İngiltere Başbakanı David Cameron için de istifa çağrıları yapılıyor.