ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan'ın Helmand bölgesindeki Leatherneck askeri üssünde bir çadırda 200 ABD askeriyle bir sohbet toplantısı gerçekleştirildi. Ancak toplantı öncesi Afganistan'da ABD'nin çıkarlarını korumak için savaşan askerleri bir sürpriz bekliyordu. Güvenlik gerekçesiyle askerlerin ağır makinalı tüfeklerini ve tabancalarını çadırın dışında bırakmaları istendi.

Silahların toplatıldığının ortaya çıkması sonrası açıklama yapan ABD'li subay Mark Gurganus, toplantıya katılan Afgan askerlerin silahlarının alındığını ve ayrım yapılmadığını göstermek için ABD'li askerlerden de aynı şeyin istendiğini söyledi.

Amerikan New York Times gazetesine konuşan Gurganus, bu kararın ABD'li askerin yaptığı katliamla bir bağlantısı olmadığını iddia ederek, "Salonda dünyanın en önemli adamlarından biri bulunuyor. Bu şekilde davranmak gayet normal" dedi.

ABD SALDIRI GİRİŞİMİNİ DOĞRULADI
ABD'li bir askeri yetkili ise, dün Savunma Bakanı Leon Panetta'nın uçağının Afganistan'a inişi sırasında bir saldırı girişiminde bulunulduğunu doğruladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen askeri yetkili, Afganistan'ın güneyindeki İngiliz askeri üssünde, bir Afgan tercümanın üssün bir aracını çalarak Panetta'yı karşılamak için toplanan askerlerin üzerine sürmeye çalıştığını söyledi. Yetkili, benzin taşıyan ve büyük bir hızla yol alan aracın bir çukura düşerek alev aldığını belirtti.

SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNAN TERCÜMAN ÖLDÜRÜLDÜ
Amerikalı yetkililer, Savunma Bakanı Panetta'nın uçağının indiği pistte suikast girişiminde bulunan ve aracın alev almasından sonra ağır yanıklarla hastaneye kaldırılan Afgan tercümanın da öldüğünü açıkladı.

KATLİAMCI ASKER KUVEYT'TE
Geçtiğimiz hafta sonu bulunduğu askeri üsten ayrılarak bir kilometre uzaklıktaki köyde evleri tek tek basarak 16'ı sivili öldüren ABD'li askerin ise Afganistan'dan ayrıldığı açıklandı. Askerin ilk aşamada ABD'nin Kuveyt'teki askeri üssüne götürüldüğü belirtildi. Afganistan, katliamcı ABD'li askerin yargılanması için kendilerine verilmesini talep etmişti. Ancak ABD ile Afganistan arasında imzalanan anlaşma, bu ülkede suç işleyen bir askerin yerel mahkemeler tarafından yargılanmasına izin vermiyor.